Světoví lídři se mají účastnit summitu ke klimatu od jeho začátku
"S prezidentem Françoisem Hollandem jsme se rozhodli pozvat šéfy států už na první den, nikoli až na konec, jak tomu bylo (na předchozí konferenci) v Kodani. To totiž mělo tehdy dva následky: vyjednávači čekali s vyjednáváním na šéfy států a šéfové států nakonec nic nevyřešili," vysvětlil Fabius.
Klimatická konference v Paříži potrvá do 11. prosince. Všeobecně se doufá, že se podaří uzavřít "historickou dohodu" všech zemí planety k omezení globálního oteplování. Lídři zemí se podle předsedající Francie mají osobně účastnit debat. Očekává se podle Fabiuse hlavně účast všech nejvyšších evropských představitelů.
Konference vyvrcholí schůzkou na úrovni ministrů 8. až 10. listopadu v Paříži. "Bude to důležitý okamžik," ujistil šéf francouzské diplomacie. Očekává účast více než 80 ministrů a kýžený kompromis na základě dosavadních dlouholetých vyjednávání.
Barack Obama koncem září vyzval k ambiciózní dohodě v rámci boje proti klimatickým změnám. "Za dva měsíce bude mít svět možnost se sjednotit kolem silné globální dohody," řekl Obama na fóru OSN k udržitelnému rozvoji světa. Podotkl přitom, že změna klimatu je hrozbou pro rozvoj.
Dohoda z Paříže by měla nahradit Kjótský protokol z roku 1997. Kodaňský klimatický summit v roce 2009 nesplnil očekávání. Až nyní se snad dosáhne nové a ambicióznější celosvětové závazné dohody o omezení emisí oxidu uhličitého (CO2). K největším znečišťovatelům ovzduší skleníkovými plyny přitom patří USA a Čína.
reklama