Světoví vůdci jednali na půdě OSN o přírodní rozmanitosti. Příspěvek zaslal David Attenborough i Andrej Babiš
Generální tajemník OSN António Gutteres ve svém úvodním vystoupení varoval, že po celé Zemi hrozí vyhynutí milionům druhů a že klimatické změny a ztráta přírodní rozmanitosti ničí "síť života na Zemi". "Součástí té křehké sítě jsme i my, a potřebujeme ji zdravou, aby se dařilo nám i příštím generacím," řekl Gutteres podle agentury Reuters.
Čtyřiadevadesátiletý Attenborough, jehož nový film Život na naší planetě pojednává o nebezpečích klimatických změn pro současnou podobu života na Zemi, světové vůdce varoval, že budoucnost planety je ve vážném nebezpečí. "Ještě máme příležitost zvrátit katastrofální úbytek přírodní rozmanitosti, ale pomalu nám dochází čas," řekl legendární přírodovědec a dokumentarista.
Český premiér Babiš ve svém vyjádření mezinárodnímu fóru vzkázal, že vítá plán EU na podporu přírodní rozmanitosti do roku 2030. Ten je podle něj nejambicióznějším obdobným projektem na světě, který rovněž podpoří program zelené obnovy evropské ekonomiky po pandemii covidu-19. Česká republika pak podle něj stále potřebuje zlepšit ochranu a udržitelné využívání rozmanitosti a je připravena podpořit zesílení aktivit v tomto směru i na globální úrovni.
Výzvu k ukončení financování používání fosilních paliv a přesměrování prostředků na snahy o ochranu přírody zahájila nevládní skupina Fauna & Flora International a podpořilo ji dalších více než 130 podobně zaměřených organizací. Podle odborníků vynakládá celý svět ročně na ochranu přírodní rozmanitosti až 90 miliard dolarů (přes dva biliony korun), řada studií však uvádí, že je potřeba několikanásobně tolik, aby se podařilo zabránit kolapsu některých zranitelných ekosystémů.
Británie, Kanada a další země se v pondělí přidaly k EU a zavázaly se k k ochraně 30 procent své půdy a moří do roku 2030. Činitelé OSN nyní doufají, že se jim podaří zajistit dohodu na tomto cíli na celosvětové úrovni při dalším kole vrcholných jednání, které je plánováno na rok 2021 v Číně.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (9)
Miroslav Vinkler
1.10.2020 11:51Pavel Hanzl
1.10.2020 17:49 Reaguje na Miroslav VinklerProdej nejšpinavější naší uhelné elektrárny Počerady Tykačovi s garancí dlouholetého provozu a obdařenou sadou výjimek na produkci všemožných jedů, je velmi ekologický počin.
Ten člověk se zásadně a nikdy nestydí.
Lukáš Kašpárek
2.10.2020 07:08S kýmkoliv se bavím, tak jsou všichni v pohodě.... takže je jasné jak to všechno dopadne... i vesmír je konečný... jen lidská hloupost a phostejnost je nekonečná........
Jindřich Duras
2.10.2020 09:38 Reaguje na Lukáš KašpárekVečírek ve stylu "Titanik se potápí a kapela stále hraje"
Jan Šimůnek
2.10.2020 08:42fýrer = A. Hitler
vožď = J. V. Stalin
Jan Šimůnek
4.10.2020 08:32 Reaguje naJindřich Duras
2.10.2020 09:37Aktuálně se projednává - a bude také provládní většinou schválen - nový stavební zákon, což vypadá na pohromu. Prošlo zvýšení podílu biopaliva v motorové naftě. Nebyl definitivně zahozen projekt kanálu Dunaj-Odra-Labe. Neprošla ani víceméně agrobaronům neškodná protierozní vyhláška...
ANO, jsme zvyklí, že pan premiér něco docela jiného dělá, než říká a říká každou chvíli něco jiného než předtím. Přijde mi to jako čínské či ruské hodnocení lidských práv v jejich zemích...
Aspoň že to rovnou nezazdil a nepřivodil další ostudu naší republice.