https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/svitavy-chteji-mit-pod-kontrolou-chov-ryb-v-rybniku-rosnicka
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Svitavy chtějí mít pod kontrolou chov ryb v rybníku Rosnička

8.11.2019 00:11 | SVITAVY (ČTK)
Svitavy chtějí mít pod kontrolou chov ryb v rybníku Rosnička, který slouží k rekreaci místních obyvatel. / Ilustrační foto
Svitavy chtějí mít pod kontrolou chov ryb v rybníku Rosnička, který slouží k rekreaci místních obyvatel. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Svitavy chtějí mít pod kontrolou chov ryb v rybníku Rosnička, který slouží k rekreaci místních obyvatel. Vloni se tam i kvůli velkému počtu kaprů kvalita vody prudce zhoršila, sinice se rozšířily tak, že hygienici museli už v polovině zakázat koupání a všechny ryby uhynuly. Radnice se dohodla s Českým rybářským svazem na tom, jaké druhy ryb a v jakém počtu do rybníka nasadí, uvedl v tiskové zprávě mluvčí města Jiří Johanides.
 

Od podzimu do jara příštího roku by měli rybáři do Rosničky nasadit 200 až 250 kaprů a dalších 600 kilogramů z výlovu retenční nádrže, 200 až 300 kilogramů štik, candátů a sumců, 150 až 200 kilogramů pstruhů, 100 až 150 kilogramů okounů a menší množství úhořů. Se stanovením rybí obsádky se čekalo, až skončí letošní koupací sezana a bude ukončena obnova vodních a pobřežních rostlin v nádrži. Rybáři také budou muset dodržovat přísnější pravidla rybolovu, rybník bude rozdělen na zóny, kde bude lov umožněn a kde bude zakázán.

Město letos nechalo kolem břehů vysadit mokřadní a vodní rostliny, proti sinicím aplikovalo probiotické bakterie a zahájilo provzdušňování rybníka. Mikroorganismy by měly usazeniny na dně postupně zpracovat. Na vodní ploše by také měly být instalovány takzvané plovoucí ostrovy. Ukotvené plováky, na kterých je vegetace, mají pomoci vyčistit vodu od sinic a hladinu zastiňují.

Letos hygienici větší problémy s čistotou vody v Rosničce nezaznamenali. Koupat se dalo v červnu i celé letní prázdniny.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist