https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/svs-maso-z-nutrii-se-bude-smet-ze-dvora-prodavat-dva-mesice
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Maso z nutrií se bude smět ze dvora prodávat dva měsíce, pak se to zase zakáže, informují veterináři

1.11.2017 11:21 | PRAHA (ČTK)
Od listopadu bude na dva měsíce možné prodávat takzvaně ze dvora maso z nutrií. Umožňuje to novela veterinárního zákona, vstupující v platnost začátkem listopadu.
Od listopadu bude na dva měsíce možné prodávat takzvaně ze dvora maso z nutrií. Umožňuje to novela veterinárního zákona, vstupující v platnost začátkem listopadu.
Od listopadu bude na dva měsíce možné prodávat takzvaně ze dvora maso z nutrií. Umožňuje to novela veterinárního zákona, vstupující v platnost začátkem listopadu. Od Nového roku ale prodej zakáže evropská legislativa, která se snaží eliminovat invazní nepůvodní druhy zvířat a rostlin. Včera to na tiskové konferenci řekli zástupci Státní veterinární správy. Podle ministerstva životního prostředí však bude čas na doprodej masa až do srpna 2018, kdy přestane platit přechodné období nové legislativy. Nekomerční chovatelé si mohou podle mluvčí úřadu Dominiky Pospíšilové nechat nutrie na dožití. Resort připravuje i českou úpravu evropského práva.
 

"Nutrie se zařadily do plánu legislativních prací v roce 2011, od té doby se vlekl ten proces. Takže se to zveřejnilo v zákoně až teď. Mezitím komise zveřejnila seznam invazních druhů, kam dala i nutrie. Takže podle legislativy Evropské unie lze chovat nutrie maximálně do konce tohoto roku. A během chovu nelze nutrie rozmnožovat a musí být jasně zamezeno jejich úniku," řekl na dotaz ČTK ředitel odboru veterinární hygieny a ochrany veřejného zdraví Jan Váňa. "Zatím platí, že do konce roku chovatelé prodávat maso z nutrií mohou," dodal.

Podle ministerstva životního prostředí se budou moci vyjednat výjimky, ale až ve chvíli, kdy bude platná národní legislativa. "Návrh chceme dokončit co nejdříve a předložit nové vládě v průběhu prvního pololetí 2018. Poté bude tyto legislativní změny standardně projednávat parlament, takže jejich účinnost lze předpokládat od roku 2019," dodala Pospíšilová. Možnost výjimky pro chov nutrií projednává resort i s ministerstvem životního prostředí a s chovateli, kteří založili Spolek chovatelů nutrií.

Podle předsedy Ústřední odborné komise chovatelů kožešinových zvířat Jana Kaplana bylo v Česku loni 200 až 250 chovatelů nutrií, kteří měli zhruba 1500 těchto zvířat.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

radim buffalo tobias

radim buffalo tobias

2.11.2017 07:22
to musel opravdu vymyslet idiot...!!!
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist