https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/svuj-svatek-dnes-slavi-mokrady-baziny-i-mocaly
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Svůj svátek dnes slaví mokřady, bažiny a močály

2.2.2017 01:39 | PRAHA (Ekolist.cz)
Svátek budou mít 2. února všechny močály, bažiny, slatě, rašeliniště, blata, podmáčené louky, slepá ramena, lužní lesy a také mokřad v Toulcově dvoře, středisku ekologické výchovy v Praze – Hostivaři
Svátek budou mít 2. února všechny močály, bažiny, slatě, rašeliniště, blata, podmáčené louky, slepá ramena, lužní lesy a také mokřad v Toulcově dvoře, středisku ekologické výchovy v Praze – Hostivaři
Foto | Matěj Orlický / Wikimedia Commons
Už 46 let patří 2. únor všem mokřadům. Na tento den totiž připadá na výročí Ramsarské úmluvy chránící močály, bažiny, slatě, rašeliniště, blata, podmáčené louky, slepá ramena i lužní lesy, připomíná pražské středisko ekologické výchovy Toulcův dvůr.
 

„Ačkoliv se taková úmluva může zdát mírně kuriózní, mokřady jsou jedním z nejdůležitějších biotopů na naší planetě,“ připomíná Lenka Skoupá, předsedkyně Toulcova dvora. Význam mokřadů spočívá především v množství vody, kterou dokáží v krajině zadržet. Zadrží ji totiž podle ochránců přírody podstatně více než uměle vytvářené vodní nádrže. Kromě toho příznivě ovlivňují podnebí v místě a pohlcují nadbytečný oxid uhličitý z ovzduší. Důležitost mokřadů v době klimatických změn, střídání období sucha a povodní stále vzrůstá, připomínají ekologové. Mokřady bývají i významným zastavením migrujících ptáků.

Česká republika se do Ramsarské úmluvy o mokřadech zapojila od počátku jejího vzniku v roce 1971. Na seznam mokřadů mezinárodního významu je zapsáno 14 českých lokalit: Šumavská, Krkonošská a Krušnohorská rašeliniště, Lednické a Třeboňské rybníky, Litovelské Pomoraví či Mokřady Liběchovky a Pšovky.

Více než dva tisíce mokřadů na území České republiky je také zaneseno v nové online databázi, kterou spravuje Agentura ochrany přírody a krajiny ČR. „Databáze umožňuje vyhledávat mokřady na interaktivní mapě a zjistit, jaké se tu vyskytují chráněné, nebo naopak invazní druhy,“ sdělil František Pelc, ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

V den výročí podepsání mezinárodní úmluvy v íránském městě Ramsar probíhají po celém světě akce upozorňující na význam mokřadů z hlediska ochrany přírody i člověka. „Málo kdo si totiž uvědomuje, že minimálně jedna třetina lidstva je přímo závislá na produkci potravin z mokřadů, jako je rybolov nebo pěstování rýže, a že mokřady rovněž silně ovlivňují počasí celé naší planety," dodávají ochránci přírody z pražského ekologického střediska. Několik mokřadů se nachází i na území hlavního města Prahy, jeden zasahuje přímo do areálu Toulcova dvora.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist