https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/tani-arktickeho-ledu-muze-mit-zasadni-geopoliticky-vyznam-mini-experti
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tání arktického ledu může mít zásadní geopolitický význam, míní experti

3.2.2025 01:40 (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Tání arktického mořského ledu, způsobené změnami klimatu, přináší nejen environmentální, ale i geopolitické důsledky. Podle britské armádní analýzy se Arktida v příštích 30 letech může stát strategickým bojištěm mezi Ruskem, Čínou a Západem. Experti, které oslovila ČTK, se shodují v tom, že kontinent může být potenciálním nalezištěm dalších nerostných surovin. Rozchází se nicméně v otázce, zda skutečně do budoucna na Arktidě hrozí vojenské střety.
 
"Arktida podle odhadů obsahuje přes 20 procent dosud neobjevených fosilních paliv, včetně ropy, zemního plynu a dalších vzácných prvků nutných například k výrobě baterií či solárních panelů. S rostoucí dostupností těchto zdrojů se zvyšuje konfliktní potenciál mezi Ruskem, Čínou a západními státy," uvedl Matěj Prášil z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.

Dodal, že Arktida v budoucnu může být jednou z geopoliticky nejdůležitějších oblastí světa. Její tání podle expertů vytváří nové obchodní trasy, jako je Severní mořská cesta, a umožňuje kratší spojení mezi Evropou a Asií.

Analýza uvádí, že v Arktidě leží 90 miliard barelů ropy, což činí 16 procent celosvětového objemu, 30 procent celosvětového objemu zemního plynu a přibližně 22 procent světových dosud neobjevených, nicméně vytěžitelných zdrojů fosilních paliv.

Změna klimatu Arktidu zásadně ovlivňuje. Ruská část regionu se otepluje až čtyřikrát rychleji než zbytek světa, což má dopady nejen na infrastrukturu, ale také na dostupnost nových zdrojů. Rusko v současnosti kontroluje více než 53 procent arktického pobřeží.

"Arktida je v Kremlu vnímána jako klíčový prostor pro projekci vojenské síly. Přítomnost Severní flotily v Murmansku a budování nových či obnovených vojenských zařízení podél Severní mořské cesty ukazují na snahu Ruska upevnit dominanci v této oblasti, která by se mohla stát ohniskem konfrontace mezi rusko-čínským blokem a Západem," uvedl Martin Laryš, výzkumný pracovník Centra globální politické ekonomie Ústavu mezinárodních vztahů.

Barbora Halašková z Katedry mezinárodních vztahů a evropských studií z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně vnímá situaci jinak. Řekla, že na základě dostupných dat a vývoje bezpečnostní situace se otevřený vojenský konflikt v Arktidě neočekává. Ani podle Prášila otevřený konflikt v Arktidě není v blízké budoucnosti pravděpodobný, roste ale riziko menších incidentů, například v důsledku neúmyslného narušení teritoriálních vod, vzdušného prostoru či sporů o podmořské zdroje.

Severní polární kruh se rozkládá na ploše přibližně 14,5 milionu kilometrů čtverečních, což odpovídá necelým třem procentům zemského povrchu. Středem Arktidy je geografický severní pól, který je obklopen povodím Severního ledového oceánu a nejsevernějšími částmi osmi arktických států, mezi které patří Kanada, Dánsko, Finsko, Island, Norsko, Rusko, Švédsko a Spojené státy americké.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (14)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PH

Pavel Hanzl

3.2.2025 08:19
Tenhle prostor je příští bojiště a já chápu Trumpa, že chce Grónsko. Jenže to dělá tak fatálně blbě - násilím, že to může dopadnout přesně naopak.
Nasadí 25% cla na Kandu, Mexiko i EU. Co udělají oni? Nasadí to samé, takže se celý obchod zastaví. Jenže to zboží bude scházet. Takže všichni začnou obchodovat s Čínou a Evropou, načež Trump nasadí clo i na Čínu. Tím pádem se dostanou USA do izolace a začnou se ekonomicky propadat, vyroste tam nezaměstnanost i inflace.
Tohle je přece model konce 19. století a všichni ví, jak to tehdy dopadlo.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

3.2.2025 13:00 Reaguje na Pavel Hanzl
Amerika to ale snad vždy dělá vojensky. Jsou tam suroviny - tak tam naši vojáci přivedou demokracii.
Tím se liší od Číny: jsou tam suroviny - tak tam zainvestujeme do infrastruktury.
Ane i od EU: jsou tam suroviny - tak na ně vyhlásíme sankce a suroviny si koupíme v Americe.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

3.2.2025 13:40 Reaguje na Richard Vacek
Je to samozřejmě přesně naopak, Američané získali spojence především tím, že pomáhali:
"Možná Trump uspěje a takových kšeftů a slev si pohrůžkami vymůže víc - většinu z nich od přátel, spojenců a partnerů. Přijde tak o kapitál dobré vůle, který americká zahraniční politika buduje dlouhá desetiletí a díky kterým má Amerika mnohem víc spojenců, než Čína nebo Rusko. A může tím pustit z uzdy síly nacionalismu a protekcionismu, které poničí a možná úplně rozmetají svět, který byl stabilnější, mírumilovější, bohatší a svobodnější než cokoli, co jsme znali předtím."
Fareed Zakaria: „Amerika především“ může zničit svět, který Amerika sama stvořila." Respekt 5, 27.1.2025
Odpovědět
va

vaber

4.2.2025 09:59 Reaguje na Pavel Hanzl
Amerikamá mnohem víc spojenců protože jejich tajné služby zařizují režim, který bude poslušný. A lidé jsou patolizalové kteří pochlebují bohatým a mocným i když je nenávidí.
Čím nám pomáhají,tím že musíme kupovat jejich zbraně, posílat vojáky na jejich války a platit jejich drahý plyn?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

4.2.2025 21:32 Reaguje na vaber
Do tzv. "Západní civilizace" patří: USA, Británie, EU, Japonsko, Jižní Korea, Tchaiwan, Singapur, Austrálie, Nový Zéland, Kanada, Izrael, taky bohaté arabské emiráty.
Což je světová elita.
Do Ruské sféry vlivu patří: Bělorusko, Sýrie, Libye, Nigérie, Irán, Severní Korea, Kuba, Venezuela, Nikaragua a nějaké africké státy.
Což je bída a svrab celého světa.
Myslím si, že americké tajné služby se asi moc namáhat nemusely, aby přesvědčily normální lidi na celém světě, aby se dali k Amíkům.
Žil byste radši v Sýrii nebo v Kataru? V Jižní nebo Sevrní Koreji? Tož mudrujte.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

4.2.2025 21:36 Reaguje na vaber
Nemusíme kupovat žádné jejich zbraně a ani vojáky nemusíme nikam posílat, nemít za humny kremelskou zrůdu, nemusíme zbrojit vůbec.
Odpovědět
va

vaber

5.2.2025 09:00 Reaguje na Pavel Hanzl
Když v roce 1990 odešli Rusove z Německa ,slíbili Američané ,že NATO nerozšíří ani o milimetr na východ . Samozřejmě nedodržují nic a když vládnou světu ,musí jakoukoliv konkurenci likvidovat už v zárodku. Mají základny po celem světě, na svoji obranu ? to je směšné .
Kdo má nejvíce tajných zařízení,které kontroluje jen úzká skupina neznámých lidí a kde dělají ty největší zrůdnosti a zbrojí a zbrojí a ty si myslíš ,že my by jsme mohli nezbrojit a že bez Ruska bude ráj na zemi a nebudou války a vojáci. Jsi opravdový blázen .
Odpovědět
PE

Petr Elias

5.2.2025 10:39 Reaguje na vaber
Zase ten debilní rusácký nesmysl o NATO. :D
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

5.2.2025 15:18 Reaguje na vaber
Amíci to samozřejmě neslíbili, neexistuje žádný zápis. Gorbačov říkal, že se o tomk hovořilo (jako o všem) ale to je vše. Rusi prostě jen lžou.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

5.2.2025 15:18 Reaguje na vaber
"Možná Trump uspěje a takových kšeftů a slev si pohrůžkami vymůže víc - většinu z nich od přátel, spojenců a partnerů. Přijde tak o kapitál dobré vůle, který americká zahraniční politika buduje dlouhá desetiletí a díky kterým má Amerika mnohem víc spojenců, než Čína nebo Rusko. A může tím pustit z uzdy síly nacionalismu a protekcionismu, které poničí a možná úplně rozmetají svět, který byl stabilnější, mírumilovější, bohatší a svobodnější než cokoli, co jsme znali předtím."
Fareed Zakaria: „Amerika především“ může zničit svět, který Amerika sama stvořila." Respekt 5, 27.1.2025
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

5.2.2025 15:19 Reaguje na Pavel Hanzl
Jsem trula, dávám sem podruhé stejný odkaz, sorry jako.
Odpovědět
KV

Karel Valenta

4.2.2025 07:54
"Severní polární kruh se rozkládá na ploše přibližně 14,5 milionu kilometrů čtverečních ..."
Snad nebude problém se na tak obrovské ploše nějak porovnat.
Odpovědět
va

vaber

4.2.2025 10:02 Reaguje na Karel Valenta
Když chceš vládnou světu, žádné porovnání není možné. Nebudeš si pěstovat soka.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

4.2.2025 21:34 Reaguje na Karel Valenta
Záleží na tom, kdo se porovnává. S agresivním Rusem to nejde vůbec a je fuk, který tutan vládne, s Američanem v pohodě, pokud tam nevládne současný tutan.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist