https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/temelin-presel-u-chladicich-vezi-na-letni-rezim-kvuli-horku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Temelín přešel u chladicích věží na letní režim, kvůli horku

18.6.2021 00:59 | TEMELÍN (ČTK)
V Temelíně mají pět základních režimů pro provoz chladicích věží, dva letní a tři zimní. Liší se v tom, kolik vody se do věže přivádí a jak se voda rozprašuje.
V Temelíně mají pět základních režimů pro provoz chladicích věží, dva letní a tři zimní. Liší se v tom, kolik vody se do věže přivádí a jak se voda rozprašuje.
ČEZ přijal v těchto dnech opatření v jaderné elektrárně Temelín, aby udržel maximální možnou výrobu elektřiny i při tropických teplotách. Upravil režim, v jakém provozuje chladicí věže. Voda se tak rozprašuje po celé ploše, aby se věž co nejlépe ochladila. Letní chladicí režimy věží jsou dva.
 
V Temelíně mají pět základních režimů pro provoz chladicích věží, dva letní a tři zimní. Liší se v tom, kolik vody se do věže přivádí a jak se voda rozprašuje. O tom, který režim se použije, rozhodují venkovní teploty: když je přes 16 stupňů, přechází se na hlavní letní režim. "Voda se pak rozprašuje v celé ploše chladicí věže, v maximálním průtoku," řekl ředitel elektrárny Jan Kruml. Jak dodal, tento režim umožňuje vodu co nejlépe ochladit, a získat tak maximální výkon.

Když jsou tropické teploty a jeden blok je plánovaně odstavený kvůli výměně paliva, mohou energetici k druhému fungujícímu bloku připojit jednu až dvě sousední věže. "Tak zlepšíme chlazení třetího nejaderného okruhu a vyrobíme více elektřiny. Řádově jsou to jednotky megawatt za hodinu, což je zajímavé i z hlediska životního prostředí. Každá megawatta navíc totiž ušetří necelou tunu oxidu uhličitého, kterou by jinak vypustily uhelné elektrárny," uvedl člen představenstva ČEZ a ředitel divize jaderná energetika Bohdan Zronek.

V zimě, kdy se voda ochlazuje lépe, se energetici snaží bránit námrazám. K tomu mají tři zimní režimy. Jedním z nich je zimní clona: voda se rozprašuje po obvodu a brání tomu, aby chladný vzduch proudil dovnitř věže.

Temelín je největší výrobce elektřiny v zemi, kryje zhruba pětinu domácí spotřeby. ČEZ uvedl elektrárnu do provozu v prosinci 2000. Loni vyrobil Temelín 15,75 terawatthodiny (TWh), letos od začátku roku 7,2 TWh.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

18.6.2021 07:06
bylo by hezké, kdyby jsme se dožili změny chladící technologie, kde by se voda nepoužívala a místo toho by byla technologie chlazení solným roztokem. Ono by to bylo významně bezpečnější.
Odpovědět
va

vaber

18.6.2021 08:19 Reaguje na Jaroslav Řezáč
kde by toto chladící médium mělo být ,v primáru nebo sekundáru,
na konci zase nusí být voda nebo vzduch
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist