https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/temelin-zavezl-palivo-do-reaktoru-prvniho-bloku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Temelín zavezl palivo do reaktoru prvního bloku

6.5.2021 10:06 | TEMELÍN (ČTK)
Temelín je největší výrobce elektřiny v zemi, kryje zhruba pětinu domácí spotřeby.
Temelín je největší výrobce elektřiny v zemi, kryje zhruba pětinu domácí spotřeby.
Energetici v jaderné elektrárně Temelín zavezli palivo do reaktoru prvního bloku, který je plánovaně odstavený. Zavážení skončilo dnes. Odstávka prvního bloku je v závěrečné třetině, energetici teď připravují zpětnou montáž reaktoru. Další výměna paliva, tentokrát druhého bloku, čeká Temelín při odstávce, jež začne v červenci, řekl temelínský mluvčí Marek Sviták.
 

Do reaktoru I. bloku dali energetici 163 palivových souborů. Zabralo jim to necelé čtyři dny. Palivo se zaváželo pod vodou, dálkově ovládaný stroj umísťoval palivové soubory na přesně určené pozice. Energetici tak zajistí rovnoměrný vývin tepla a omezí vliv neutronů na reaktorovou nádobu. Čtvrtina paliva je nová, to nejstarší bude v reaktoru už čtvrtým rokem.

Při přesunu paliva z bazénu do reaktoru ujel zavážecí stroj asi pět kilometrů. "Jeho maximální rychlost dosahovala necelých 30 centimetrů za vteřinu, při zavážení se ale liší," uvedl ředitel elektrárny Jan Kruml. Jak dodal, samotný palivový soubor se na pozici v reaktoru zasouvá rychlostí tři centimetry za vteřinu.

Pohyb paliva sleduje obsluha stroje pomocí kamery. Další kamera přenáší dění i do Vídně, kde sídlí Mezinárodní agentura pro atomovou energii. Bezpečnostní kontroly dělá i český jaderný dozor.

Přibližně dvouměsíční odstávka prvního temelínského bloku začala 26. března. Energetici při ní vymění asi čtvrtinu paliva.

Temelín je největší výrobce elektřiny v zemi, kryje zhruba pětinu domácí spotřeby. ČEZ spustil elektrárnu v prosinci 2000. Loni vyrobil Temelín 15,75 terawatthodiny (TWh), letos od začátku roku 5,5 TWh.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist