https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/tezar-podal-zadost-k-obnove-tezby-cedice-na-tlustci
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Těžař podal žádost k obnově těžby čediče na Tlustci Aktualizováno

3.11.2020 16:26 | JABLONNÉ V P. (ČTK)
Těžaři získali podporu zatím jen přímo v Brništi, kde zastupitelé dali těžbě zelenou a obnovení těžby podpořili i obyvatelé obce v referendu. Nadále proti jsou nejen ekologové, ale i okolní obce.
Těžaři získali podporu zatím jen přímo v Brništi, kde zastupitelé dali těžbě zelenou a obnovení těžby podpořili i obyvatelé obce v referendu. Nadále proti jsou nejen ekologové, ale i okolní obce.
Licence | Volné dílo (public domain)
Žádost o povolení těžby čediče v lomu na kopci Tlustec na Českolipsku podala na báňský úřad společnost Kamenolom Brniště. Námitky proti obnově těžby, která má řadu odpůrců, je možné podávat do 10. prosince, kdy se uskuteční v Brništi u Jablonného v Podještědí neveřejné projednání. Vyplývá to z údajů na webu báňského úřadu.
 

Tlustec patří k dominantám Českolipska, je asi dva kilometry od Brniště. Čedič se tam těžil od 70. let 20. století a patří k nejkvalitnějším v Česku. V roce 1994, kdy lom patřil dnes už zkrachovalé firmě Beron, ale začali lidé z okolí proti těžbě protestovat. Stěžovali si na prašnost, provoz aut, hluk a otřesy při odstřelech, které jim ničily domy. Těžbu čediče proto v roce 1998 zastavilo ministerstvo životního prostředí. Krátce obnovena byla v letech 2003 a 2004, od té doby se netěží.

O obnovení těžby usiluje od roku 2012 současný vlastník lomu, Kamenolom Brniště. Žádost o povolení hornické činnosti v dobývacím prostoru Luhov si firma podala, i když soud před měsícem zrušil rozhodnutí ministerstva pro životní prostředí a Libereckého kraje o udělení výjimky z ochrany zvlášť chráněných druhů rostlin a živočichů. Tato výjimka je nezbytnou podmínkou pro obnovu těžby. Firma dnes uvedla, že do doby než účastníci obdrží úplný rozsudek, nejsou tímto rozsudkem nijak vázáni.

"Zmíněné rozhodnutí paní soudkyně zatím neznáme, ale jsme připraveni se jím pečlivě zabývat ihned po obdržení rozsudku a zejména jeho zdůvodnění. Naše právní oddělení se připravuje na podání kasační stížnosti, neboť s rozhodnutím nesouhlasíme," uvedl generální ředitel a spolumajitel společnosti Kamenolom Brniště Jiří Čech.

Rozhodnutí firmy podat si žádost k báňskému úřadu i přes rozhodnutí soudu překvapilo starostu města Jablonné v Podještědí Jiří Rýdl (NEZ). "Podivoval se nad tím i náš právník," uvedl starosta. Právník podle něj očekává vyhotovení rozsudku do měsíce, tedy ještě před neveřejným projednáním. Město je dlouhodobě proti obnově těžby. Podle starosty své námitky hodlají v řízení znovu uplatnit a zároveň upozornit i na rozhodnutí soudu.

Nově zvolený krajský radní pro životní prostředí Václav Židek (Piráti) ČTK řekl, že jako člověk, který se o to zajímal a přímo pod tím kopcem bydlí, je v šoku. "Jsou tam nějaké aspekty, které nám napovídají, že jde spíš o taktickou hru, než že by reálně věřili, že to dotáhnou k povolení. Minimálně se to řízení musí protáhnout, než se to celé dořeší a doloží. Řešili jsme to i s právníkem a ten je přesvědčen o tom, že to můžeme napadnout." K obnovení těžby podle něj aktuálně není důvod, žádné velké železniční ani silniční stavby se v nejbližších letech v kraji nechystají.

Těžaři získali podporu zatím jen přímo v Brništi, kde zastupitelé dali těžbě zelenou a obnovení těžby podpořili i obyvatelé obce v referendu. Nadále proti jsou nejen ekologové, ale i okolní obce. Obávají se hluku, prachu, ztráty vody i zvýšené dopravy. Vlastník lomu počítá s těžbou až 840 000 tun kameniva ročně, k dopravě chce využít hlavně železnici.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist