https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/tezba-dreva-byla-v-lesich-vysociny-kvuli-kurovci-vysoka-i-vloni
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Těžba dřeva byla v lesích Vysočiny kvůli kůrovci vysoká i vloni

16.2.2021 01:41 | JIHLAVA (ČTK)
Rychlým tempem pokračovala loni těžba i v nestátních lesích Vysočiny. Ilustrační foto
Rychlým tempem pokračovala loni těžba i v nestátních lesích Vysočiny. Ilustrační foto
Foto | Zdeňka Kováříková / Ekolist.cz
Ve státních lesích na Vysočině se minulý rok vytěžilo 2,88 milionu metrů krychlových dřeva, pro letošek plánují Lesy ČR podobný rozsah těžby. Smrkové porosty v kraji už několik let ničí kůrovcová kalamita. Na loňské těžbě ve státních lesích se stromy napadené kůrovcem podílely čtyřmi pětinami. Podle údajů, které státní podnik zveřejnil na webu, byla jeho loňská těžba na Vysočině v porovnání s ostatními regiony nejvyšší.
 

Lesy ČR na Vysočině spravují třetinu lesů. Podle dřívějších informací podniku v nich objem vytěženého dřeva v roce 2019 převýšil tři miliony metrů krychlových. Mluvčí podniku Eva Jouklová na dotaz ČTK potvrdila to, že loňská těžba byla o něco nižší. "Zpracovali jsme menší objem dříví, protože se nám ve většině našich lesů podařilo kalamitu zbrzdit," uvedla. Zároveň upozornila na to, že v nejpostiženějších částech regionu, třeba v okolí Ledče nad Sázavou, se už také zmenšily zásoby smrků.

Těžba dřeva na Vysočině byla předposlední dva roky nejvyšší v ČR, loňský výsledek zatím statistici nezveřejnili. V letech 2006 až 2016 se na Vysočině těžilo ročně mezi 1,3 až 1,6 milionu metrů krychlových dřeva, ale za rok 2019 bylo vytěženo 7,76 milionu metrů krychlových. Lesy na Vysočině celkem zabírají 207.000 hektarů.

Rychlým tempem pokračovala loni těžba i v nestátních lesích Vysočiny. Lesní družstvo obcí sídlící v Přibyslavi vytěžilo 130.000 metrů krychlových dřeva, podobně jako o rok dřív. Bylo to asi dvaapůlkrát víc než bylo běžné před kůrovcovou kalamitou, řekl novinářům ředitel družstva Jiří Svoboda na začátku roku. Družstvu spravujícímu 5750 hektarů lesů na Havlíčkobrodsku a Žďársku podle ředitele ještě kůrovec nezpůsobil tolik škod jako jinde v kraji, pomáhá mu vyšší nadmořská výška.

Loňská těžba Lesního družstva Měřín se přiblížila k 80.000 metrům krychlovým dřeva, což je zhruba množství, které družstvo před kůrovcovou kalamitou vytěžilo za devět let. Loňský objem dřeva byl víceméně stejný jako v roce 2019, řekl ČTK prokurista Pavel Bambula.

Družstvo má 933 hektarů lesů, část směrem k Třebíči, kde kůrovcová kalamita začínala už před čtyřmi lety. Loňský deštivý rok podle prokuristy rozvoj kůrovce trochu přibrzdil v porostech ve stáří do 50 let. "Ale že by to byla nějaká výrazná změna k lepšímu, to bych netvrdil," řekl.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

LK

Lukáš Kašpárek

16.2.2021 10:09
Tato státní krádež lesů a plantáží smrků za bílého dne není nic jiného než další megaprasárna na obyvatelých a ŽP v ČR a jedna velká LEŽ A MANIPULACE...

Brouk nezničí les, protože les nejsou zdaleka jen stromy... les zničí až člověk těživý, který les opravdu zdevastuje a svým nezodpovědným a bezohledným způsobem chování zabrání, aby tam do budoucna opravdový les vůbec mohl být...

TUTO ZEMI SI NECHÁVÁME ZNIČIT MY SAMI, POKUD ODMÍTÁME VIDĚT, CO SE V TÉTO ZKORUMPOVANÉ A POKRYTECKÉ ZEMI OPRAVDU DĚJE A RADĚJI VĚŘÍME ŠMEJDŮM VŠEHO DRUHU, KTEŘÍ NÁS KRMÍ TĚMI SVÝMI ÚČELOVÝMI NEPRAVDAMI A NECHTĚJÍ SE VZDÁT MOŽNOSTI BEZTRESTNĚ DEVASTOVAT TUTO ZEM!
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist