https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/the-guardian-zraloci-velrybi-jsou-nejvetsimi-vsezravci-planety-zjistila-studie
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Žraloci velrybí jsou největšími všežravci planety, zjistila studie

14.8.2022 01:59 | SYDNEY (ČTK)
Žralok obrovský (Rhincodon typus), též žralok velrybí, je největší žijící zástupce žraloků. Obvykle dosahuje velikosti kolem osmi až devíti metrů, v mimořádných případech okolo 12 metrů.
Žralok obrovský (Rhincodon typus), též žralok velrybí, je největší žijící zástupce žraloků. Obvykle dosahuje velikosti kolem osmi až devíti metrů, v mimořádných případech okolo 12 metrů.
Vědci učinili překvapivý objev týkající se stravovacích návyků žraloků velrybích, kteří jsou známí také jako žraloci obrovští. Největším mořským rybám tak přisoudili další světový titul, informuje list The Guardian. Ukázalo se, že tito oceánští obři si běžně pochutnávají na salátu z mořských řas spolu s vydatnou porcí krilu (malých býložravých korýšů), což znamená, že oficiálně sesadili medvěda kodiaka z prvního místa největších všežravců světa.
 

Novou studii publikoval časopis Ecology. Vědci k objevu došli při studiu žraloků velrybích u západoaustralského útesu Ningaloo. "Vše, co jsme si mysleli, že víme, nemusí být ve skutečnosti pravda," řekl Mark Meekan, biolog z Australského institutu oceánografie. "Viděli jsme jsme žraloky v Ningaloo živit se krilem a mysleli jsme si: 'Tady je odpověď. Nicméně díky sofistikovaným metodám, které zkoumají mikrochemii těchto živočichů, se tento příběh stává mnohem, mnohem složitějším," dodal.

Vědci pečlivě analyzovali možné zdroje potravy, od drobného planktonu až po velké mořské řasy. Poté se zaměřili na to, co se nachází ve vzorcích kůže žraloků velrybích.

"Tato studie naznačuje, že se živí poměrně velkým množstvím rostlinného materiálu, ve skutečnosti je zastoupen v potravě více než kril," řekl Meekan.

Australský vědec se domnívá, že velikost žraloka velrybího vyvolala evoluční reakci, která vedlejší úlovky, jakými jsou například v Ningaloo běžné hnědé mořské řasy známé jako hroznovice, účinně přeměnila na potravu.

Žralok obrovský dorůstá do velikosti okolo devíti metrů, potřebuje proto i velké množství potravy a stojí ho spoustu energie ji přes tlamu spolu s obrovským množstvím vody přefiltrovat. Pokud tedy do útrob nasbírá hojné množství řas, nemůže se jich jen tak zbavit. "Žraloci velrybí to zkrátka evolučně obešli tím, že jsou schopni trávit řasy. Vedlejší úlovky se tak stávají součástí jejich jídelníčku," vysvětlil vědec.

Další část studie spočívala ve sběru a testování trusu žraloků velrybích, přičemž výsledky ukázaly, že žraloci kril jedí, ale příliš jej nemetabolizují. "Jsou mnohem méně efektivní, než bychom očekávali u druhu, který se vyvinuli pouze k pojídání krilu," dodal Meekan.

V celosvětovém měřítku se populace žraloků obrovských za posledních 75 let snížila o více než polovinu. Žraloci obrovští ubývají především v širší oblasti jihovýchodní Asie, z tohoto důvodu byli v roce 2016 zařazeni na seznam ohrožených druhů.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

14.8.2022 09:15
Proč se na každou blbost musí dělat studie?
Odpovědět
DB

Darth Bane

14.8.2022 17:51 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Protože se šílený množství lidí vyucilo na bakalare, nebo humanoida.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

14.8.2022 09:21
Na závislosti na internetu a on-line hrách se studie nedělají, protože by to někomu mohlo vadit v číslech prodeje
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist