https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/transformace-technologii-bude-moravskoslezsky-prumysl-stat-desitky-miliard-korun
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Transformace technologií bude moravskoslezský průmysl stát desítky miliard korun

23.5.2024 10:50 | OSTRAVA (ČTK)
Nový portálový naběrač v plném provozu
Nový portálový naběrač v plném provozu
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Do transformace svých technologií, tak aby splňovaly limity dané Zelenou dohodou pro Evropu, Green Dealem, budou muset průmyslové firmy v Moravskoslezském kraji v příštích letech vložit až desítky miliard korun. Uvedli to účastníci diskuse, která proběhla tento týden na Vysoké škole báňské-Technické univerzitě Ostrava.
 
"Transformace se neobejde bez značných investičních prostředků. Pokud hovořím o značných investičních prostředcích, mám na mysli miliardy až desítky miliard korun, které bude muset společnost vynaložit v nejbližších letech do transformace našeho hutního průmyslu," řekl technický ředitel Třineckých železáren Henryk Huczala.

Zásadních změn dozná výroba oceli. "Hlavní změnou bude částečný přechod na výrobu v elektrických obloukových pecích. Zhruba do konce roku 2028 a začátku roku 2029 bychom chtěli už tuto nízkoemisní technologii využívat pro výrobu oceli v našem podniku," řekl Huczala. Bez pomoci státu a Evropské unie by se ale podle něj tento proces dal uskutečnit jen velice těžko.

"V naší firmě jsme vypracovali 38 dílčích projektů, které by měly vést k redukci emisí CO2 do roku 2030 o 20 procent. Ale zdaleka se ještě nedostáváme na úroveň uhlíkové neutrality, protože těžký průmysl z pohledu využívaných technologií a současného stavu těchto technologií neumožňuje dosáhnout stoprocentní uhlíkové neutrality," řekl Jakub Weimann, generální ředitel bohumínské společnosti Bonatrans Group, která vyrábí železniční kola.

Firma podle něj bude muset investovat během dvou až čtyř let řádově vysoké desítky až stovky milionů korun. "Nejzásadnější jsou pro nás projekty, které se přímo týkají spotřeby energie. Jedná se o výstavbu fotovoltaické elektrárny, potom je to rekuperace tepla, projekt v hodnotě stovek milionů korun, kde budeme rekuperovat teplo, které u nás máme v pecích, na využití pro výrobu tepelné energie a pro ohřev vody," řekl Weimann. Firma bude stavět i novou kogenerační jednotku pro výrobu tepla a elektrické energie.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist