https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/tri-ctvrtiny-cechu-chteji-zakaz-klecovych-chovu-ukazal-vyzkum
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tři čtvrtiny Čechů chtějí zákaz klecových chovů, ukázal výzkum

15.8.2018 13:30 | PRAHA (Ekolist.cz)
Celých 86 % Čechů si myslí, že v klecových chovech nejsou pro slepice vyhovující podmínky.
Celých 86 % Čechů si myslí, že v klecových chovech nejsou pro slepice vyhovující podmínky.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | OBRAZ – Obránci zvířat
Celých 86 % Čechů si myslí, že v klecových chovech nejsou pro slepice vyhovující podmínky. Tři ze čtyř respondentů (73 %) dokonce požadují úplný zákaz chovu slepic v klecích. Takový zákaz již několik let platí například v Rakousku a už brzy v Německu. Česko by tak dohnalo své sousedy. Tato zjištění přináší výzkum veřejného mínění spolku OBRAZ - Obránci zvířat, který provedla agentura Median.
 

„Potvrzuje se, že Češi nechtějí podporovat zbytečné týrání zvířat. Zvláště když jsou zde ohleduplnější varianty, v kterých jsou slepice chovány na podestýlce nebo s volným výběhem,“ říká koordinátor kampaně proti klecovým vejcím Jak to snáší? Pavel Buršík ze spolku OBRAZ.

Obránci zvířat v polovině června uveřejnili investigativní záběry z klecových velkochovů, které naplno ukázaly děsivou realitu života v stísněných klecích. „V přeplněných klecích nemají slepice podmínky pro své přirozené potřeby a po několika měsících v kleci se z nich stávají oškubané zubožené trosky,“ uvádí Buršík.

Většina Čechů (60 %) si také myslí, že by obchody, restaurace a potravináři měli přestat odebírat vejce z klecových chovů. Tyto firmy by se tak veřejnosti měly přidat k například Tescu, Lidlu nebo Kauflandu a zavázat se, že v dohledné době přestanou klecová vejce nakupovat, dále prodávat či užívat jako surovinu. „Česká veřejnost v názoru na klecové chovy dohnala vyspělou Evropu. Firmy by se tomu měly přizpůsobit a ukončit praxi dvojích standardů, kdy v Česku stále zákazníkům nabízejí klecová vejce, ačkoliv třeba v Německu by si to už nedovolily,“ dodává Buršík.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

VK

Václav Kain

15.8.2018 14:53
Když teda chtějí vejce od slepiček které běhají venku,tak ať si připraví šrajtofle.6Kč za vejce normálka.
Odpovědět
mr

15.8.2018 17:55 Reaguje na Václav Kain
Silně pochybuji, že po úplném zákazu klecí by vám těch 6 kč stačilo. Já bych ale nechal klidně zrušit všechny tyto chovy, kde se zbytečně týrá. Vejce totiž kupuji v obchodě, stejně i maso a mléko, sádlo, sýry atd. A taky bych zrušil všechny elektrárny, ty totiž taky nepotřebujeme - každý přece ví, že šťávu má v zásuvce.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist