https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/trumpuv-vyrok-o-spinavem-vzduchu-v-indii-vyvolal-v-zemi-bouri
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Trumpův výrok o špinavém vzduchu v Indii vyvolal v zemi bouři

25.10.2020 12:16 | DILLÍ (ČTK)
"Podívejte se na Čínu, jak je nechutně špinavá. Podívejte se na Rusko. Podívejte se na Indii. Vzduch je nechutně špinavý. Odstoupil jsem od pařížské dohody, protože jsme přicházeli o miliardy dolarů a nezacházelo se s námi spravedlivě," řekl ve čtvrtek Trump v debatě se svým rivalem v prezidentských volbách Joem Bidenem.
"Podívejte se na Čínu, jak je nechutně špinavá. Podívejte se na Rusko. Podívejte se na Indii. Vzduch je nechutně špinavý. Odstoupil jsem od pařížské dohody, protože jsme přicházeli o miliardy dolarů a nezacházelo se s námi spravedlivě," řekl ve čtvrtek Trump v debatě se svým rivalem v prezidentských volbách Joem Bidenem.
Licence | Volné dílo (public domain)
Zdroj | pikrepo.com
Čtvrteční výrok amerického prezidenta Donalda Trumpa o "nechutně špinavém" vzduchu v Indii způsobil bouři na indických sociálních sítích. S Trumpovou poznámkou se ztotožnilo mnoho uživatelů internetu, kteří začali upozorňovat na špatnou kvalitu ovzduší především v hlavním městě Dillí a vyzývat k podniknutí kroků, které by vedly k jeho zlepšení. Apelovali také na indického premiéra Naréndru Módího, aby na situaci zareagoval, píše dnes server BBC.
 

"Podívejte se na Čínu, jak je nechutně špinavá. Podívejte se na Rusko. Podívejte se na Indii. Vzduch je nechutně špinavý. Odstoupil jsem od pařížské dohody, protože jsme přicházeli o miliardy dolarů a nezacházelo se s námi spravedlivě," řekl ve čtvrtek Trump v debatě se svým rivalem v prezidentských volbách Joem Bidenem. Odkazoval na odstoupení USA od pařížské dohody, která usiluje o udržení nárůstu průměrné globální teploty pod dvěma stupni Celsia.

Mnozí v reakci na Trumpova slova sdíleli na twitteru grafy ze serveru Indexu kvality ovzduší (AQI), podle nichž znečištění v některých částech Dillí dosáhlo kritické úrovně. Dnešní kvalita vzduchu v Dillí a jeho okolí byla dokonce nejhorší za posledních osm měsíců, udává agentura Reuters.

V minulých týdnech dosáhla míra nebezpečných prachových částic PM2,5 ve vzduchu v Dillí průměrných hodnot 180 až 300 mikrogramů na metr krychlový, což je dvanáctkrát vyšší hodnota, než Světová zdravotnická organizace udává jako bezpečnou.

Spisovatelka Kiran Manralová věc na twitteru okomentovala slovy: "Místo toho, abychom se uráželi a byli z toho smutní, nemůžeme to jednoduše pojmout jako výzvu, vyčistit okolní vzduch a zlepšit naše prostředí? Aby si již nikdo nedovolil něco podobného zopakovat."

Kvalita ovzduší v několika městech v severní části Indie je špatná především od listopadu do února, kdy farmáři vypalují pole, aby je uvolnili pro nové plodiny. K tomu se přidá znečištění z dopravních prostředků a průmyslu, sváteční ohňostroje i fakt, že v tomto období méně fouká, a tyto faktory vytvoří něco, čemu lékaři říkají "smrtelný koktejl jedovatých plynů". Přestože kvalita vzduchu v Indii dosahuje rok od roku horších hodnot, nebylo zatím podniknuto mnoho pro to, aby se situace zlepšila.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist