https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/trutnov-ma-pres-200-ptacich-a-netopyrich-budek
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Trutnov má přes 200 ptačích a netopýřích budek

26.2.2021 14:19 | TRUTNOV (ČTK)
Nové budky jsou v ulicích Benešova, Národní, Palackého, na sídlišti Zelená Louka, na stromořadí podél cyklostezky na Horní a Dolní promenádě a v letním areálu na Bojišti.
Nové budky jsou v ulicích Benešova, Národní, Palackého, na sídlišti Zelená Louka, na stromořadí podél cyklostezky na Horní a Dolní promenádě a v letním areálu na Bojišti.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | trutnov.cz
Město Trutnov rozšířilo množství ptačích a netopýřích budek na svém území. Jsou jich už přes dvě stovky. V lednu jich technické služby na stromy osadily dalších 140, uvedla radnice.
 

V první etapě zaměstnanci služeb instalovali na stromy 67 budek pro sýkorky. Až na šest z nich je ptáci zabydleli. V druhé etapě přibyly špačníky, netopýrníky a další sýkorníky.

"Z výsledku jsme měli velkou radost, protože v jiných městech bývá úspěšnost takových projektů nižší než 50 procent," řekla vedoucí odboru životního prostředí Vendula Kasperová.

Technické služby proto vytipovaly další lokality a umístily tam budky pro další druhy ptáků i netopýry. "Chceme, aby v Trutnově hnízdily rozmanité druhy ptactva, toto je jeden ze způsobů, jak jim pomoci. Netopýři jsou také nedílnou součástí trutnovské fauny a netopýrníky jim nabízí úkryt před možnými predátory," uvedla vedoucí střediska veřejné zeleně technických služeb Jitka Metelková.

Nové budky za 91 000 korun jsou v ulicích Benešova, Národní, Palackého, na sídlišti Zelená Louka, na stromořadí podél cyklostezky na Horní a Dolní promenádě a v letním areálu na Bojišti.

"Velkým překvapením pro nás byl výskyt unikátního ptačího druhu, a to skorce vodního. Nechali jsme proto nainstalovat i pět polobudek pro tento vodní druh. Ty se speciálně umisťují pod mostní konstrukce," řekla Kasperová.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist