https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/turista-na-spicberkach-dostal-vysokou-pokutu-za-to-ze-se-moc-priblizil-k-mrozi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Turista na Špicberkách dostal vysokou pokutu za to, že se moc přiblížil k mroži

29.4.2024 00:59 (ČTK)
Mrož lední
Mrož lední
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | Captain Budd Christman / NOAA
Turista z Polska při návštěvě norského arktického souostroví Špicberky dostal pokutu přes 1100 dolarů (téměř 26 000 Kč) za to, že se až moc přiblížil k mroži. Informoval o tom zpravodajský server BBC. Na Špicberkách platí přísný zákaz přibližovat se k volně žijící zvěři. Incident se stal nedaleko Longyearbyenu, nejseverněji položeném městečku na světě s více než 1000 stálých obyvatel. Místní uvědomili úřady, když si všimli, jak se turista snaží dostat k mroži po ledové kře.
 

Místní guvernér vyzval veřejnost, aby se od mrožů držela v dostatečné vzdálenosti a nerušila je, protože to je nebezpečné. Zákon o životním prostředí na Špicberkách stanoví, že veškerá doprava na souostroví nesmí zbytečně rušit volně žijící živočichy, mezi něž patří lední medvědi, tuleni, velryby, sobi a polární lišky.

Vysoce postavený představitel policie Magnus Rindal Fredriksen BBC řekl, že svědkem incidentu bylo několik zaměstnanců úřadu guvernéra a že se turista k mroži přibližoval na začátku fjordu nedaleko Longyearbyenu. Polák podle Fredriksena do oblasti přijel ve stejný den, byl předveden na úřad guvernéra a zaplatil pokutu. Fredriksen se domnívá, že motivací pro turistu bylo pořízení hezké fotografie.

Mroži jsou na Špicberkách chráněni od roku 1952, kdy jich po více než třech stoletích intenzivního lovu u souostroví zbylo jen několik stovek. Od té doby populace mrožů roste, tento druh ale zůstává na norském seznamu ohrožených zvířat.

Norsko se kvůli obavám z dopadů cestovního ruchu a klimatických změn rozhodlo zpřísnit zákony na ochranu přírody. Nařízení, která vstoupí v platnost příští rok, zahrnují zákaz přibližovat se k mrožům na vzdálenost menší než 150 metrů. Mezi další opatření patří omezení počtu výletních lodí a vyhrazená místa pro vylodění.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist