https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/norsky-soud-rozhodl-ze-lode-zemi-eu-nemohou-u-spicberk-lovit-kraby-snezne
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Norský soud rozhodl, že lodě zemí EU nemohou u Špicberk lovit kraby sněžné

20.3.2023 16:02 (ČTK)
Norský nejvyšší soud dnes rozhodl, že lodě zemí Evropské unie nemohou lovit kraby sněžné v okolí souostroví Špicberky. Informovala o tom agentura Reuters. Verdikt o lovu u norských ostrovů v Severním ledovém oceánu ovlivní také rozhodování o právech ostatních zemí na těžbu ropy a nerostných surovin.
 

"Je to všechno, nebo nic," uvedl dříve v rozhovoru s agenturou Reuters o jednání nejvyššího norského soudu Öystein Jensen z Ústavu Fridtjofa Nansena v Oslu. Dodal, že to, co bude platit pro kraba sněžného, ovlivní také ropu, zemní plyn, nerosty a ryby.

V roce 2019 požádala o licenci na lov kraba sněžného rybářská společnost z Lotyšska. Nezískala ji s odůvodněním, že v oblasti mohou lovit pouze norská plavidla. Společnost se tehdy odvolávala na takzvanou Špicberskou dohodu, která Norsku přiznává svrchovanost nad ostrovy v Severním ledovém oceánu s podmínkou, že ostatní signatáři budou mít přístup do jejich teritoriálních vod.

Kraba sněžného považuje jihokorejská a japonská gastronomie za delikatesu, oproti krabovi královskému je tento druh menší, lehčí a jeho maso má sladší chuť.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

20.3.2023 18:32
To raději skočím do fjordu.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist