https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/tyden-tlustych-medvedu-ma-viteze-aljassky-obr-vazi-635-kilogramu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Týden tlustých medvědů má vítěze, aljašský obr váží 635 kilogramů

15.10.2022 00:03 | Anchorage (USA) (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Volné dílo (public domain)
Aljašský Týden tlustých medvědů má po šestidenním klání vítěze. Soutěž opanoval 635 kilogramů vážící medvěd 747, který získal 68 105 hlasů. O tom, kdo bude prohlášen nejmohutnějším medvědem hnědým v aljašském národním parku Katmai, každoročně hlasují on-line lidé z celého světa. Děje se tak na podzim, kdy se dny krátí, padá listí a medvědi se snaží spořádat co nejvíce lososů, než se uloží k zimnímu spánku. Na druhém místě s 56 876 hlasy letos skončila medvědice 901.
 

"Nakonec 747 roztrhal lososy i konkurenci a získal svou druhou korunku jako šampion roku 2022," uvedl park na twitteru. Medvěd 747 se však málem nedostal do finále kvůli bezprecedentnímu případu podvodu při hlasování v semifinále. "Zdá se, že se někdo rozhodl spamovat anketu Týden tučných medvědů, ale naštěstí je pro nás snadné rozpoznat, které hlasy jsou podvodné," uvedl park v neděli.

Medvědi v parku Katmai, kde jich žijí asi 2200, patří k nejmohutnějším na světě, a to díky množství lososů, kteří se do tamních řek dostávají z Bristolského zálivu na jihozápadě Aljašky. Soutěž o nejvypasenějšího chlupáče se koná již osm let v řadě. Diváci z celého světa mají díky kamerám podél řeky možnost sledovat, jak se medvědi před hibernací ládují lososy.

Medvěd 747 v soutěži vyhrál již v roce 2020. V parku Katmai byl poprvé identifikován v roce 2004, tehdy byl ještě mladý a zkušeným rivalům v rybolovu nemohl konkurovat. S přibývajícím věkem se z něj ale stal úspěšný lovec. U řeky Brooks byl mezi koncem června a začátkem září k vidění téměř denně.

Stříbrná mladá medvědice 901 soutěž nikdy nevyhrála, ale její nabírání na váze bylo letos obzvlášť znatelné. Pracuje na zdokonalování svých rybářských schopností a je známá jako nekompromisní obránkyně svého teritoria. Možná bude mít v zimě první mláďata. Její letošní zmohutnění s tím podle odborníků může souviset.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist