https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/tym-odborniku-zanalyzuje-dopady-znecisteneho-ovzdusi-na-ukrajine
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tým odborníků zanalyzuje dopady znečištěného ovzduší na Ukrajině

13.9.2018 00:09 (ČTK)
Česko-ukrajinský tým odborníků zkoumá dopady znečištěného ovzduší na ukrajinské životní prostředí. Zanalyzuje téměř 90 vzorků půdy a říčních sedimentů v pěti hlavních průmyslových městech Dnipru, Krivém Rohu, Záporoží, Charkově a Mariupolu (na snímku).
Česko-ukrajinský tým odborníků zkoumá dopady znečištěného ovzduší na ukrajinské životní prostředí. Zanalyzuje téměř 90 vzorků půdy a říčních sedimentů v pěti hlavních průmyslových městech Dnipru, Krivém Rohu, Záporoží, Charkově a Mariupolu (na snímku).
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | steand / Pixabay
Česko-ukrajinský tým odborníků zkoumá dopady znečištěného ovzduší na ukrajinské životní prostředí. Zanalyzuje téměř 90 vzorků půdy a říčních sedimentů v pěti hlavních průmyslových městech Dnipru, Krivém Rohu, Záporoží, Charkově a Mariupolu. Výsledky studie budou zveřejněny v listopadu. Vyplývá to z pondělní tiskové zprávy ekologické organizace Arnika.
 

Sdružení spolupracuje s ukrajinskou organizací Ecoaction. V laboratořích pražské Vysoké školy chemicko-technologické odborníci analyzují písek z dětských hřišť a říčních sedimentů. Na Ukrajině podobný výzkum dosud nebyl proveden, ekologové tak získají první nezávislé údaje o závažnosti kontaminace životního prostředí. Podle Martina Skalského, vedoucího Centra pro podporu občanů spolku Arnika, budou vzorky analyzovány na obsah těžkých kovů a vybraných organických znečišťujících látek.

"Hlavními podezřelými ze znečištění ovzduší jsou místní továrny, vlastněné polostátními společnostmi, ukrajinskými oligarchy nebo globálními korporacemi. Kvůli vysoké úrovni korupce v zemi tak panuje obava, že výzkum provedený státními orgány nebo místní společností by mohl být manipulován. Přítomnost zahraničních partnerů nám zaručuje nezávislé výsledky," uvedla Tamara Charčylavová z Ecoaction.

Ukrajina trpí silným znečištěním vzduchu. "Podle údajů Světové zdravotnické organizace v důsledku vzdušných imisí zemře ročně okolo 60 tisíc obyvatel," uvádí zpráva. Zároveň byla země podle dat asociace World Steel loni dvanáctým největším producentem oceli na světě. Všechny zkoumané oblasti patří mezi centra těžkého průmyslu s ocelárnami, doly a tepelnými elektrárnami.

V Krivém Rohu se produkuje většina ukrajinské železné rudy, nachází se tam kovozpracující závod největšího světového výrobce oceli ArcelorMittal. Řadu podniků vlastní nebo ovládají bohatí Ukrajinci Viktor Pinčuk nebo Rinat Achmetov, který prostřednictvím holdingu Metinvest Group kontroluje mimo jiné čtvrtou největší ukrajinskou ocelprodukující společnost Zaporižstal či ocelárny v Mariupolu, teplárnu v Dnipru a doly v Krivém Rohu.

Aktivisté v Charkově zjistili, že toxické ovzduší způsobuje vážné zdravotní problémy. Kromě koksového závodu ve městě na severovýchodě Ukrajiny sídlí také výrobce tepelných izolací Termolife. "Prozkoumáním lékařských záznamů charkovské nemocnice upozornila místní důchodkyně Olena Rešetková na nezvykle vysoký výskyt bronchitidy, astmatu a rakoviny mezi obyvateli dotčené Novobavarské oblasti," píše se v tiskové zprávě.reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist