https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/tym-vyvinul-kombinovane-cidlo-ktere-pomuze-s-peci-o-rostliny-na-dalku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tým vyvinul kombinované čidlo, které pomůže s péčí o rostliny na dálku

20.7.2021 12:50 | PRAHA (ČTK)
Tým připravil tři základní varianty čidel. První je pro měření srážek, teploty a vlhkosti vzduchu - v podstatě jednoduchá meteostanice pro vinice či sady do velikosti 10 hektarů. Druhou variantou je čidlo pro měření srážek, které provádí jejich aktuální analýzu v lokalitě. Cílí na pozemky od 100 do 300 hektarů. Poslední je pak snímač teploty a vlhkosti.
Tým připravil tři základní varianty čidel. První je pro měření srážek, teploty a vlhkosti vzduchu - v podstatě jednoduchá meteostanice pro vinice či sady do velikosti 10 hektarů. Druhou variantou je čidlo pro měření srážek, které provádí jejich aktuální analýzu v lokalitě. Cílí na pozemky od 100 do 300 hektarů. Poslední je pak snímač teploty a vlhkosti.
Vinaři, sadaři a další, velcí i malí, pěstitelé budou moci využít nový přístroj pro pomoc s péčí o rostliny i prevenci jejich chorob. Brněnští výzkumníci připravili prototyp, který skrze nově vyvinutá čidla propojená do nízkopřínové bezdrátové sítě (LPWAN), kontroluje teplotu a vlhkost vzduchu a srážky v dané lokalitě. Pěstitelé, kteří stav průběžně zkontrolují on-line, naplánují třeba potřebné zavlažování či jiná opatření k ochraně plodin. Mluvčí Technologické agentury ČR (TA ČR) Veronika Dostálová o projektu informovala v tiskové zprávě. TA ČR podpořila výzkum více než osmi miliony korun z programu EPSILON.
 

Podle agentury je výsledkem výzkumu jak prototyp kombinovaného čidla, tak i síť pro propojení jednotlivých variant čidel do jednoho komunikačního uzlu. Původně chtěli odborníci připravit čidlo pro velké vinice s tím, že sběr dat bude z více čidel, načež se data přes jeden koncentrátor přenesou sítí LPWAN na servery T-Mobile. Podle Radovana Přikryla z firmy Beta Control se však o projekt zajímalo i mnoho malých vinařů. Výzkumníci tedy přidali variantu sdruženého čidla, které předává data přes síť LPWAN Sigfox na servery k vyhodnocení. Toto řešení nakonec převážilo. Systém monitorování a sběru dat lze navázat i na systémy firem zaměřených na využití metod umělé inteligence pro analýzu dat v zemědělství a lesnictví.

Tým připravil tři základní varianty čidel. První je pro měření srážek, teploty a vlhkosti vzduchu - v podstatě jednoduchá meteostanice pro vinice či sady do velikosti 10 hektarů. Druhou variantou je čidlo pro měření srážek, které provádí jejich aktuální analýzu v lokalitě. Cílí na pozemky od 100 do 300 hektarů. Poslední je pak snímač teploty a vlhkosti. Podle TA ČR je určen pro měření v prostředí, kde mohou nastat podmínky pro vznik plísní. Čidlo se dá použít buď samostatně, u plochy do 10 hektarů, nebo prostřednictvím bezdrátově propojené sítě čidel s jedním kontaktním bodem, která pojme plochu do 100 hektarů. Čidla odesílají data v půlhodinových intervalech, napájí je baterie typu D se zhruba pětiletou výdrží.

Podle TA ČR všechna čidla přenášejí svoje data na vizualizační portál u T-Mobile, kde každý uživatel vidí jak aktuální stav teploty, relativní vlhkosti a srážek, tak jejich historii.

Na projektu spolupracují odborníci z firmy Beta Control, Vysokého učení technického v Brně a Středoevropského technologického institutu (CEITEC).


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist