https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/u-brehu-australskeho-sydney-videli-potreti-za-sto-let-plejtvaka-obrovskeho
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

U břehů australského Sydney viděli potřetí za sto let plejtváka obrovského

5.9.2020 14:09 | SYDNEY (ČTK)
Přes svou velikost mohou zůstat plejtváci "neviditelní" i pro nejvášnivější pozorovatele kytovců, řekl Marshall. "Moc je nevidíme, protože žijí spíš daleko v moři, jsou značně rozptýlení a my o jejich přesunech nebo zvycích víme jen málo," dodal.
Přes svou velikost mohou zůstat plejtváci "neviditelní" i pro nejvášnivější pozorovatele kytovců, řekl Marshall. "Moc je nevidíme, protože žijí spíš daleko v moři, jsou značně rozptýlení a my o jejich přesunech nebo zvycích víme jen málo," dodal.
V moři u australského Sydney viděli plejtváka obrovského. Jak uvedla zpravodajská stanice BBC, je to teprve potřetí za sto let, kdy lidé spatřili největšího živočicha planety v těchto vodách.
 

Zpráva o kytovci se objevila v srpnu a nyní ji potvrdila služba národních parků Nového Jižního Walesu (NPWS).

Podle ní je mimořádně vzácné vidět toto zvíře tak blízko pobřeží. "Plejtvák obrovský je sice největší živočich na planetě, ale navzdory své velikosti může zůstat v blízkosti pobřeží Sydney nepovšimnut," sdělil Andrew Marshall z NPWS. Podle něj může být plejtvák dlouhý až 25 metrů a vážit 100 tun.

Přes svou velikost mohou zůstat "neviditelní" i pro nejvášnivější pozorovatele kytovců, řekl Marshall. "Moc je nevidíme, protože žijí spíš daleko v moři, jsou značně rozptýlení a my o jejich přesunech nebo zvycích víme jen málo," dodal.

Plejtváka zachytil fotograf, když kytovec proplouval v blízkosti pobřeží u sydneyského předměstí Maroubry. "Nemám slov...Včera jsem spatřil hodně keporkaků proplouvat jižně od mého pozorovacího stanoviště v Maroubře, když se přede mnou objevil jeden z divů tohoto kouzelného oceánu, plejtvák obrovský," napsal autor snímku na instagramu.

Podle Marshalla přibývá záběrů keporkaků ve vodách kolem Nového Jižního Walesu, avšak plejtváci stále unikají. "Takové příležitostné pozorování je mimořádně cenné," řekl.

Kolik plejtváků nyní ve vodách u Austrálie žije, není jasné, jejich počet se odhaduje na 10 000 až 25 000 jedinců, což je zlomek z počtu na začátku 20. století.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MG

Milan G

7.9.2020 14:13
Nádherné zvíře.
Odpovědět
ČM

Čech M.

7.9.2020 21:27
Intenzivním lovem zdecimován na 1% původního počtu.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist