https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/u-japonske-vesnice-taidzi-zacal-kontroverzni-lov-delfinu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

U japonské vesnice Taidži začal kontroverzní lov delfínů

1.9.2021 11:13 | TOKIO (ČTK)
Podle organizace Pro Wildlife se v posledních letech počet usmrcených delfínů a malých velryb v Japonsku razantně snížil. Organizace poukazuje na Japonsko, i když některé země jako Peru, Nigérie, Brazílie či Indie uloví nyní delfínů podstatně více, píše agentura DPA.
Podle organizace Pro Wildlife se v posledních letech počet usmrcených delfínů a malých velryb v Japonsku razantně snížil. Organizace poukazuje na Japonsko, i když některé země jako Peru, Nigérie, Brazílie či Indie uloví nyní delfínů podstatně více, píše agentura DPA.
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | NASA / NASA
Japonsko dnes v zátoce u vesnice Taidži zahájilo každoroční kontroverzní lov delfínů. Část kytovců rybáři prodávají do delfinárií, zbytek je zabíjen na maso. Sezona lovu potrvá do března, informovala agentura DPA s odvoláním na bojovníky za práva zvířat.
 

Japonci jsou za způsob lovu delfínů opakovaně terčem kritiky. Rybáři například tlučou kovovými tyčemi o sebe, což mezi zvířaty s mimořádně citlivými sonary vyvolá paniku. Delfíni se pak nechají snáze vmanévrovat do mělké vody, kde jsou ponecháni několik dní. Pak jsou nahnáni do zátoky a zabiti. Rybáři jim zabodnou tyče do páteře a nechají je zemřít.

Aktivisté za práva zvířat uvádějí, že pokračující kritika lovu nese ovoce. Podle organizace Pro Wildlife se v posledních letech počet usmrcených delfínů a malých velryb v Japonsku razantně snížil. Organizace poukazuje na Japonsko, i když některé země jako Peru, Nigérie, Brazílie či Indie uloví nyní delfínů podstatně více, píše agentura DPA. Podle Pro Wildlife se Japoncům lov vyplatí jen proto, že za prodej odchycených delfínů do akvárií a vodních parků rybáři utrží několik milionů dolarů.

Lov delfínů v Taidži se dostal do širšího povědomí před více než deseti lety díky oscarovému dokumentárnímu filmu The Cove (Zátoka). V Japonsku jeho tehdejší uvedení provázely protesty nacionalistických skupin, které ho považují za "protijaponský" film, útočící na tamní tradice.

V roce 2019 Japonsko rovněž po 31 letech obnovilo komerční lov velryb. Stalo se tak krátce po jeho vystoupení z Mezinárodní velrybářské komise (IWC). Japonsko nicméně lov velryb nikdy zcela neukončilo; každoročně jich pod záminkou "výzkumu" zabilo stovky.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (6)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

1.9.2021 12:03
Japonci verlyby nepřestali lovit, jen to označili cedulkou "pro vědecké účely" dlouho to dělali i Norové.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

1.9.2021 17:36
Snad podobným zvykům udělají konec aquakultury. Už dnes se uměle chovaných ryb (samozřejmě delfín je savec) uloví víc než těch ulovených . A (rybo)lov se posune ze zdroje obživy do role regulace nadstavů.
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

1.9.2021 18:51 Reaguje na Richard Vacek
prvního apríla už bylo
Odpovědět
RV

Richard Vacek

1.9.2021 20:05 Reaguje na Jakub Graňák
Rybolov čeká to, co sběratele kořínků, které nahradila zemědělská velkovýroba a lovce, které nahradily velkovýkrmny jatečných zvířat.
Rybolov je snad poslední oblastí, kde je podíl "divokého" výlovu srovnatelný s aquakulturou, ale skončí stejně, jako lovci:
http://www.taneco.cz/blog/clanky/zpr%C3%A1va-o-stavu-sv%C4%9Btov%C3%A9ho-rybolovu-a-akvakultury-2018-sv%C4%9Btov%C3%BD-p%C5%99ehled-i-%C4%8D%C3%A1st/
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

2.9.2021 06:31
Nechápu jak taková kulturní země může tolerovat takové praktiky.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

2.9.2021 08:20 Reaguje na Miroslav Vinkler
Zjistěte si, jak se zástupci této kulturní země chovali za druhé světové války třeba v Mandžusku. Názorným příkladem je obsazení Nankingu. Pak se těm praktikám přestanete divit.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist