https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/u-pobrezi-peru-kvuli-cunami-od-tongy-vyteklo-do-more-na-6000-barelu-ropy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

U pobřeží Peru kvůli cunami od Tongy vyteklo do moře na 6000 barelů ropy

21.1.2022 01:56 | LIMA (ČTK)
Ropná skvrna, ilustrační snímek.
Ropná skvrna, ilustrační snímek.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Ropa, která v sobotu kvůli vlně cunami vytekla z cisterny lodi u peruánské metropole, se rozšířila už na pět desítek kilometrů pobřeží. Informoval o tom španělský deník El País s odvoláním na místní úřady. Podle nich vyteklo kvůli vlně způsobené výbuchem podmořské sopky v souostroví Tonga do moře na 6000 barelů ropy.
 

Ropa zničila řadu pláží a zabila desítky ptáků a dalších živočichů. Peruánská vláda žádá odškodnění od španělské ropné společnosti Repsol, do jejíž rafinérie se ropa vykládala. Vláda i ekologové viní firmu z pozdní a nedostatečné reakce. Společnost Repsol tvrdí, že od místních úřadů nebyla před vlnou cunami varována.

Do moře vytekla ropa, kterou vykládali z tankeru Mare Doricum plujícího pod italskou vlajkou do rafinérie La Pampilla u Limy. Po neštěstí peruánský regulační úřad Osinergmin v rafinérii dočasně zastavil provoz.

Peruánská prokuratura zahájila vyšetřování ekologické katastrofy, která je podle ní jednou z nejhorších v Peru v posledních letech. Podle prokuratury ropná skvrna poškodila místní flóru a faunu v regionu, kde jsou mimo jiné dvě chráněné oblasti, a způsobila vážné škody stovkám rodin, jejichž obživou je rybolov. Záběry z postižené oblasti ukazují ropou zničené pláže a řadu mrtvých ptáků a dalších živočichů. Místní úřady dnes oznámily, že je různou měrou je postiženo 21 pláží, na něž by lidé neměli chodit.

Společnost Repsol zodpovědnost odmítá. "Tuto ekologickou katastrofu jsme nezavinili, nemůžeme říct, kdo je za ni zodpovědný," řekla místnímu rozhlasu ve středu Tine Van Den Wallová, mluvčí peruánské pobočky firmy Repsol. Dodala, že vykládka z italské lodi začala v pátek a pokračovala v sobotu poté, co firma dostala odpověď, že pro pobřeží není vydáno žádné varování. Firma po neštěstí poslala na čištění postižených pláží dvě stovky lidí.

"Těžké kovy z ropy zůstanou v ekosystému mnoho let a ryby a další mořští živočichové z této oblasti tak budou nebezpečné pro spotřebitele," citoval deník The Guardian Christel Scheskeovou z peruánské společnosti pro ekologické právo.

Podmořská sopka vybuchla v tichomořském souostroví Tonga a vlna cunami, kterou vyvolala, zabila na peruánském pobřeží dvě ženy.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist