https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/u-rybnika-u-mutenic-zaznamenali-ornitologove-masivni-uhyn-racku-pricinu-neznaji
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

U rybníka u Mutěnic zaznamenali ornitologové masivní úhyn racků, příčinu neznají Aktualizováno

2.4.2023 18:14 | Mutěnice (Hodonínsko) (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | 127071 / Pixabay
U rybníka Třetí Zbrod u Mutěnic na Hodonínsku v sobotu uhynula zhruba stovka racků chechtavých. Ornitologové našli mrtvé či umírající racky v jedné z největších kolonií těchto ptáků v Česku. Příčina zatím není jasná, řekl ČTK Ondřej Ryška z jihomoravské pobočky České společnosti ornitologické. Ornitologové zatím vyšetřují příčinu společně s odborníky ze Státní veterinární správy. U uhynulých ptáků je potřeba udělat laboratorní analýzu.
 

Podle Ryšky hnízdí u soustavy rybníků mezi Mutěnicemi, Dubňany a Hodonínem zhruba 3000 párů racků chechtavých. "Musíme také zjistit, kam létají racci za potravou, jestli tam nemůže být příčina úmrtí. Dnes odpoledne pojedu k rybníkům znovu a uvidíme, jestli najdeme další uhynulé ptáky," řekl Ryška. Okolí rybníků je také oblíbeným vycházkovým cílem obyvatel z nejbližších obcí.

Podle Ryšky v této oblasti ptáci v minulosti hromadně nehynuli, ale zmínil masivní úhyn racků u Chomoutovského jezera severně od Olomouce v roce 2010. Tehdy se ptáci otrávili na okolních polích jedem k hubení hrabošů, počet uhynulých racků byl zhruba 1500.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist