https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/u-val.mezirici-bude-protestni-pochod-kvuli-katastrofe-na-becve
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

U Valašského Meziříčí bude protestní pochod kvůli katastrofě na Bečvě

17.2.2021 01:26 | VAL. MEZIŘÍČÍ (ČTK)
Pochod je nazván Pochod proti proudu Bečvy aneb fraška J. Klicpery, sdělil ČTK organizátor Jan Husák.
Pochod je nazván Pochod proti proudu Bečvy aneb fraška J. Klicpery, sdělil ČTK organizátor Jan Husák.
Foto | Radim Holiš / Wikimedia Commons
U Valašského Meziříčí na Vsetínsku se v sobotu uskuteční již čtvrtý protestní pochod kvůli loňské ekologické katastrofě na řece Bečva. Pochod je nazván Pochod proti proudu Bečvy aneb fraška J. Klicpery, sdělil ČTK organizátor Jan Husák.
 

"Touto akcí chceme upozornit na neuspokojivý vývoj v šetření kauzy Bečva, zejména pak na absurdní vystoupení soudního znalce Jiřího Klicpery. Ten, přestože vázán mlčenlivostí, svým mediálním vyjádřením neskrytě ukazuje na areál rožnovské Tesly jako na viníka havárie a ignoruje přitom odborné poznatky o mísící zóně v řece Bečvě pod Dezou. Také si protiřečí v hodnocení kvality odebraných vzorků s jinými soudními znalci a zaujatě bagatelizuje havárii ve firmě Deza, která se stala ve stejný den, jako otrava řeky Bečvy," uvedl Husák.

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) i policie už dřív označili za možný zdroj zářijového úniku jedovatých látek do řeky Bečvy kanál vedoucí z továrního areálu v Rožnově pod Radhoštěm. Ekologická havárie, kterou podle České inspekce životního prostředí způsobily kyanidy, postihla řeku v úseku pod Valašským Meziříčím až po Přerov.

Případ stále prověřuje policie. Čeká na klíčový posudek znalce Jiřího Klicpery, který ČTK před nedávnem řekl, že prodloužený termín pro jeho vyhotovení skončí na konci února, lze jej podle něj ale opět prodloužit. Znalec na začátku února v pořadu Reportéři ČT uvedl, že otravu řeky Bečvy nezpůsobila chemička Deza. Koncem ledna v on-line debatě expertů také prohlásil, že viníka zářijové otravy už zná. Konkrétní ale nebyl.

Průvod začne v sobotu v 11:45 u mostu v Choryni. "Pochod bude tentokrát směřovat do oblasti, kde ekologická havárie desetiletí v září loňského roku vznikla. Průvod zakončíme u soutoku, kde bude paralelně probíhat akce Uměním za obnovu Bečvy," uvedl Husák. Poslední protestní pochod se konal ve Valašském Meziříčí 24. ledna, zúčastnily se ho zhruba dvě stovky lidí.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (9)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

LK

Lukáš Kašpárek

17.2.2021 07:19
Je třeba nenechat tuto obří kauzu odhalující v jak zkorumpované zemi žijeme vyšumět.... děkuji organizátorům!
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

17.2.2021 08:10
Nechápu. ČIŽP řídí Erik Geuss. Letitý ekologista a funkcionář ČSOP. To znamená že podporuje vše ekologické, jako jsou biopaliva, oze, a vše co škodí přírodě za účelem zisku provozovatele. Ale také se půjdu projít kolem Lužnice.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

17.2.2021 18:42 Reaguje na Michal Ukropec
Tady je zajímavý článek o panu Geussovi, podle jeho jednání a nestoudného lhaní mi k tomu celkem sedí. Že podporuje nesmyslá, neekologická a zkorumpovaná biopliva k tomu taky sedí.
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/inspekce-u-becvy-selhala-vladne-tam-carismus-rikaji-byvali-zamestnanci-140968
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

18.2.2021 09:20 Reaguje na Pavel Hanzl
Brabec si tam nainstaloval svého člověka. Stejně jako A.B. nainstaloval svého Brabce.
Odpovědět
va

vaber

17.2.2021 08:15
když jim jde o přírodu, mohli by si vzít igelitové pytle a sbírat odpadky při pochodu kolem řeky
Odpovědět
PK

Pavel Karel

17.2.2021 11:51 Reaguje na vaber
Cílem ochrany přírody je stav, kdy prasata dostanou za její znečišťování/poškozování flastr, ze kterého se vyčistí 10x víc bordelu a bude to mít výchovný účinek - padni komu padni - vaber jako DEZA. Nemá smysl otročit ignorantům a podnikatelům s odpady (v účetní rozvaze se jim vyplatí znečišťování). Za 1 sebranou petku připluje 100 nových, do řeky stále tečou jedy - havárie, nehavárie.
Smyslem pochodu samozřejmě je snahana tento neutěšený stav naší 30.leté demokratury, za což organizátorům patří velký dík. Většina ovčanů se mezitím nechává ukolébávat infotainmentem podávanou virtuální realitou o kapitalistických lepších zítřcích.
Koukněte se jak obdobné zločiny proti životnímu prostředí řeší naši západoněmečtí soudruzi. Zkuste si znečišťovat/poškozovat u nich...budete se divit, jak vypadá fungující ochrana veřejného zájmu...
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

17.2.2021 14:21 Reaguje na Pavel Karel
Přesně tak...
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

17.2.2021 19:22 Reaguje na Pavel Karel
Předpokládám že jste klíči nezvonil, ale seděl doma a třepal se při každém zazvonění ze strachu, že už pro vás jdou policajti.
Pokud byste zvonil klíči na náměstí, pak jste tak , jako my všichni ostatní, za tu demokraturu odpověný a máte, co jste chtěl - demokratickou republiku, na tržní Havlův způsob.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

17.2.2021 21:27 Reaguje na Jiří Daneš
Úplná blbost, s Havlem, demokracií a našemi nadějemi v roce 89 to nemá nic společného. Asi jste zaspal 30 let.....
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist