https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/umela-inteligence-v-britanii-umoznila-prulom-ve-sledovani-divoke-prirody
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Umělá inteligence v Británii umožnila průlom ve sledování divoké přírody

20.8.2023 02:03 | LONDÝN (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Britští výzkumníci vyvinuli soubor kamer a mikrofonů ovládaných umělou inteligencí (AI), která dokáže identifikovat desítky druhů zvířat a ptáků a monitorovat jejich pohyby v divoké přírodě. Tato technologie by měla pomoci vyřešit rostoucí problém s ochranou biodiverzity v Británii, napsal list The Guardian.
 

Kamery a mikrofony byly testovány na třech místech. Zachytily zvuky a obrazy, z nichž počítače dokázaly identifikovat konkrétní druhy a zakreslit jejich polohy. Umělá inteligence rozpoznala desítky ptáků podle jejich zpěvu, a lišky, jeleny, ježky či netopýry lokalizovala a určila pomocí analýzy, se kterou jí nepomáhal žádný výzkumník.

"Klíčovým bodem je rozsah operace," řekl Anthony Dancer, odborník na ochranu přírody z Londýnské zoologické společnosti (ZSL). "Zachytili jsme desítky tisíc souborů dat a tisíce hodin zvuku z těchto testovacích míst a identifikovali v nich všelijaká zvířata. S lidskými pozorovateli bychom to nikdy nemohli dělat v takovém měřítku. Jen umělá inteligence to umožnila," dodal.

Pro projekt byly vybrány pozemky vedle železničních tratí v Barnes, Twickenhamu a Lewishamu v Londýně. Tyto lokality, které vlastní společnost Network Rail, jsou oploceny, aby se zabránilo lidem v přístupu na trať, a zřídkakdy je tak někdo navštíví. Network Rail vlastní více než 52 000 hektarů pozemků a mnoho z těchto oblastí hraje klíčovou roli při ochraně různorodosti života.

"Vezměme si ptáky jako je pěnice černohlavá, kos černý a sýkora koňadra," řekl Neil Strong, manažer strategie biodiverzity v síti Network Rail. "Všechny tři druhy potřebují zdravé prostředí - včetně dostatečného množství bobulí a ořechů - a všechny tři byly detekovány umělou inteligencí z akustických signálů, které naše senzory zachytily na třech testovacích místech. To je povzbudivé a poskytuje důležité poznatky pro měření různorodosti života v budoucnosti," dodal.

Další tvorové určení umělou inteligencí zahrnovali mimo jiné šest druhů netopýrů, včetně netopýra hvízdavého. "Netopýři pravděpodobně využívají železniční mosty k odpočinku," řekl Dancer. "Takže pokud můžeme získat podrobnější informace o přesných místech jejich hnízdění pomocí monitorů s umělou inteligencí, můžeme je ochránit," dodal.

Tento bod zdůraznil i Strong. "V minulosti jsme museli odhadovat místní populace divokých živočichů na základě mrtvých zvířat, jako jsou jezevci, která byla ponechána u tratě nebo u silnice. Tímto způsobem získáme mnohem lepší představu o velikosti populací," dodal.

Nyní ZSL a Network Rail plánují rozšířit použití monitorů s umělou inteligencí na další oblasti. Hlavním cílem projektu bylo ukázat, že technologie vedená umělou inteligencí může být využívána k průzkumu divoké přírody. Ukáže lidem, jaké druhy se kde pohybují, a pomůže jim vytvořit lepší strategie jejich ochrany.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Pe

Petr

20.8.2023 12:19
Nějak nevidím žádný průlom v tom, že počítač na kameře rozpoznal lišku a podle zvuku poznal kosa. Zato vidím velký průlom ve špehování. Na rozmisťování mikrofonů a kamer po krajině a zaznamenávání a analyzování každého zvuku i pohybu není nic dobrého.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

20.8.2023 20:50 Reaguje na Petr
Tohle je stále diskutovaný problém. Začalo to na ochranu objektů, pak dopravní kamery, teď kamery úplně všude. Na jedné straně je to výrazná pomoc při odhalování kriminality (prakticky v Evropě vymizel terorismus), na druhé je obava, kdo dostane ta data do ruky a co s nimi udělá.
Jediné řešení je tvrdě demokratický stát pod výraznou kontrolou společnosti, kde prostě zneužití těchto informací je tvrdě trestáno a je i morálně neakceptované. A k tomu my máme ještě dost daleko a dnes jdeme opačným směrem.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist