https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/umela-palma-v-centru-varsavy-pred-casem-uschla-ted-zas-ozila
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Umělá palma v centru Varšavy před časem "uschla", teď zas "ožila"

27.6.2019 00:45 (ČTK)
Umělohmotná palma v centru Varšavy se minulou sobotu opět zazelenala poté, co jí začátkem měsíce "uschly" listy. / Ilustrační foto
Umělohmotná palma v centru Varšavy se minulou sobotu opět zazelenala poté, co jí začátkem měsíce "uschly" listy. / Ilustrační foto
Licence | Volné dílo (public domain)
Umělohmotná palma v centru Varšavy se minulou sobotu opět zazelenala poté, co jí začátkem měsíce "uschly" listy. Na svých internetových stránkách o tom informoval list Gazeta Wyborcza. Aktivisté tímto způsobem chtěli upozornit na znečištění ovzduší.
 

Gazeta Wyborcza napsala, že pohled na palmu "rostoucí" již roky uprostřed Kruhového objezdu Charlese de Gaullea před časem obyvatele Varšavy zaskočil, protože na stromě se objevily suché listy, ačkoli je z plastu. "Smrt palmy má upozornit na problémy, jakými jsou znečištěné ovzduší a globální změna klimatu," uvedli počátkem června polští zástupci ekologické platformy GRID, která vznikla ve spolupráci Programu OSN pro životní prostředí se švýcarskými institucemi. Polsko, které většinu elektřiny vyrábí z uhlí, se řadí k zemím Evropské unie s nejvíce znečištěným ovzduším.

Palma "uschla", protože na ni organizátoři happeningu připevnili skutečné suché palmové listí dovezené z Francie. V sobotu se ale znovu zazelenala a listy vypadají lépe než dříve, neboť prošly renovací.

Palma na Kruhovém objezdu Charlese de Gaullea, která u návštěvníků Varšavy vyvolává nezřídka údiv, je dílem umělkyně Joanny Rajkowské. Umělohmotný datlovník pravý uprostřed objezdu rozdělujícího bulvár Aleje Jerozlimskie (Jeruzalémské) "zasadila" v roce 2002 po návštěvě v Izraeli. Chtěla připomenout Varšavanům, že jedna z hlavních tříd v polském hlavním městě dostala název po dávné židovské čtvrti nazvané Nowa Jerozolima (Nový Jeruzalém).


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist