https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/unep-pomozme-zivotnimu-prostredi-v-iraku
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

UNEP: Pomozme životnímu prostředí v Iráku

25.4.2003 15:05 | PRAHA/ŽENEVA (EcoMonitor)
Pozorovatelé OSN včera varovali, že válkou zničená sanitační a elektrická síť ve spojení se zvýšeným znečištěním ovzduší silně ztěžují situaci v Iráku. Zásobování pitnou vodou díky zničené elektrické síti nefunguje. Země je na pokraji ekologické katastrofy a ohrožuje zdraví svých obyvatel. Zpráva Programu OSN pro ochranu životního prostředí (UNEP) volá po rychlé obnově zásobování pitnou vodou, po opravě kanalizačních systémů, rekultivaci zasažených míst a odstranění suti a lékařského odpadu, který by mohl způsobit epidemie.
 

Vědci se také obávají působení míst, kde byla použita munice s ochuzeným uranem a požadují jejich dekontaminaci, aby obyvatelé nezůstávali vystaveni účinkům radiace. "Množství problémů životního prostředí Iráku je skutečně alarmující, nyní je potřeba situaci přesně zmapovat a okamžitě začít s pomocí," řekl vedoucí odborníků UNEP Pekka Haavisto.

Zpráva OSN doufá, že nová demokratická správa Iráku bude ochranu životního prostředí důsledně prosazovat. Není možné obnovit ekologickou rovnováhu země bez dlouhodobého plánování a bez silných státních institucí. Ekologie se musí stát prioritním tématem obnovy země s čímž Iráku pomůže řada mezinárodních expertů. Bude potřeba vybudovat zcela nový systém, právní předpisy, instituce a výzkumná střediska, která zajistí efektivní ochranu životního prostředí. Irák přitom balancuje na hranici ekologické katastrofy již po dvě desetiletí. Nejdříve v osmdesátých letech během Íránsko-Irácké války, na kterou silně doplatil ekosystém bažinatých území tvořících společnou hranici. V roce 1991 díky válce v Zálivu a následně dopadem ekonomických sankcí. Největším problémem dneška, je doslova fyzické zničení celé infrastruktury včetně dodávky vody a fungující kanalizace.

Během současného konfliktu došlo ke zničení ohromného množství vojenské techniky i průmyslových komplexů. Do ovzduší se tak dostaly nebezpečné látky, včetně těžkých kovů. Bombardování a boje destabilizovaly celé oblasti zemědělství. Hořící ropa způsobila místní znečištění ovzduší, ale kontaminuje i vodu a zeminu. V narušené pouštní krajině může dojít k rozsáhlé erozi, při které se nedostatečně chráněná síť vodních toků zcela zanese písem.

Výkonný ředitel UNEP Klaus Toepfer dodává, že kvalita životního prostředí a blaho lidí je jedno a totéž. "Ochrana přírody je humanitární téma. Ne pouze špatné životní prostředí ohrožuje zdraví nebo blahobyt člověka, ale když je špatné, může znemožnit zlepšení situace."

Celý text tiskové zprávy UNEPu naleznete zde


reklama

 
Hugo Charvát

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist