https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/unipetrol-dal-na-zivotniho-prostredi-za-pet-let-6-7-miliardy-korun
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Unipetrol dal na životního prostředí za pět let 6,7 miliardy korun

7.8.2019 00:07 (ČTK)
Petrochemický holding Unipetrol dal v posledních pěti letech na ochranu životního prostředí dohromady 6,7 miliardy korun. / Ilustrační foto
Petrochemický holding Unipetrol dal v posledních pěti letech na ochranu životního prostředí dohromady 6,7 miliardy korun. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Petrochemický holding Unipetrol dal v posledních pěti letech na ochranu životního prostředí dohromady 6,7 miliardy korun. V loňském to bylo zatím nejvíce, 1,87 miliardy korun. V tiskové zprávě to včera uvedl mluvčí firmy Pavel Kaidl. Unipetrol je za znečišťování životního prostředí opakovaně kritizován ekologickými organizacemi, žebříček největších znečišťovatelů ovzduší v ČR dlouhodobě vede neratovická chemička Spolana, která holdingu patří.
 

Kaidl dříve několikrát uvedl, že tento stav odráží fakt, že společnost je v Česku jediným výrobcem kaprolaktamu. Kaprolaktam je základní surovina pro výrobu polyamidu 6, který se dále používá v textilním průmyslu nebo ve výrobě plastů. Loňské celkové náklady firmy na ochranu životního prostředí podle něj zahrnovaly environmentální, investiční a provozní náklady, náklady na sanaci starých ekologických škod, poplatky za znečišťování ovzduší a za vypouštění odpadních vod, za ukládání odpadů na skládkách, tvorbu rezervy na rekultivaci skládek a náhrady za imisní škody na lesích.

Samotné investiční náklady na ochranu životního prostředí v loňském roce dosáhly 718 milionů korun, což je čtyřnásobek částky za rok 2017, uvedl mluvčí. Mezi nejdůležitější investice firmy v oblasti patří podle něj především výstavba nové kotelny etylenové jednotky v chemickém závodě v Litvínově, instalace technologií pro snižování emisí oxidů dusíku a oxidů síry na teplárně T700 v Litvínově, instalace technologie pro snížení vanadu v odpadních vodách tamtéž a výstavba nového energetického centra v Neratovicích.

"Během 15 let jsme snížili množství emitovaných znečišťujících látek o více než 95 procent, instalovali jsme řadu technologií zachycujících a likvidujících tyto látky a odstavili jsme některá starší výrobní zařízení," uvedl dnes ředitel jednotky EKO Unipetrolu Pavel Sláma.

Unipetrol je v Česku jediným zpracovatelem ropy, vlastní největší síť čerpacích stanic Benzina a je jedním z nejvýznamnějších výrobců plastů. Od roku 2005 je společnost součástí polské skupiny PKN Orlen, která je od loňska jediným vlastníkem firmy. Vytěsnění zbylých minoritních akcionářů schválila valná hromada Unipetrolu v srpnu 2018. Cílem PKN Orlen bylo stažení akcií Unipetrolu z pražské burzy.

Unipetrol loni zvýšil čistý zisk o čtyři procenta na téměř devět miliard korun. Firmě také vzrostly tržby, meziročně o sedm procent na 130,8 miliardy korun. Provozní zisk před úroky, daněmi, odpisy a amortizací (EBITDA LIFO) společnosti naopak klesl o sedm procent na 13,8 miliardy korun.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat  twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist