https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/urad-vratil-k-doplneni-dokumentaci-eia-pro-rozsireni-skladky-u-nasavrk
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Úřad vrátil k doplnění dokumentaci EIA pro rozšíření skládky u Nasavrk

29.2.2024 10:12 | NASAVRKY (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Krajský úřad v Pardubicích vrátil k doplnění dokumentaci, která je podkladem pro posouzení vlivu rozšíření skládky komunálního odpadu u Nasavrk na životní prostředí (EIA). Společnost AVE CZ odpadové hospodářství plánuje prodloužení životnosti skládky při vyšším hutnění ukládaného materiálu až o 21 let. Úřad zvláště požaduje, aby firma obhájila, proč chce kvůli rozšíření skládky vykácet značné plochy lesa, zjistila ČTK z informací na úřední desce Pardubického kraje.
 

Úložiště se má rozšířit na plochu dalších asi šesti hektarů, v současnosti jsou pozemky vedené jako lesní. Zasáhne i do katastru sousední obce Ctětín, kde se bude muset změnit územní plán. Bude nutné odstranit 4,2 hektaru jehličnatého lesa a půl hektaru lesa listnatého. Společnost počítá s tím, že by plochu rozšiřovala v několika etapách.

Krajský úřad uložil firmě, aby dokumentaci doplnila o vyhodnocení převahy veřejného zájmu na rozšíření skládky nad veřejným zájmem na zachování lesa. Požaduje také bližší specifikaci kompenzačních opatření, která mají eliminovat vlivy záměru na lesní ekosystém.

Kapacita úložiště se má zvýšit ze současných 1 050 730 krychlových metrů na 1 835 730 krychlových metrů. Rozšíření skládky a prodloužení její životnosti vyvolávalo v minulosti odpor některých obyvatel a občanských sdružení. Současné integrované povolení na skládku bude platné ještě šest let.

Proti rozšiřování skládky se stavěla již v letech 2010 a 2011 tři občanská sdružení, pod protestní peticí shromáždila přes 1100 podpisů. Krajský úřad v Pardubicích jim napoprvé vyhověl, podruhé však jejich námitky zamítl. Kritikům vadilo, že po rozšíření skládka naruší krajinný ráz. Obávali se i častějšího odlétávání odpadků, vyšší prašnosti a zápachu a úniku kontaminovaných odpadních vod do okolí. Tehdy se uvádělo, že skládka by měla ukončit provoz v roce 2020. Letos v lednu obyvatelé Ctětína v referendu rozšíření skládky podpořili, obci by to přineslo peníze z poplatků za uložení odpadů.

Skládka byla založena v 70. letech minulého století. Nasavrky ji provozovaly od roku 1993. V roce 2006 s firmou AVE CZ založily společný podnik. V roce 2015 radnice svůj čtyřicetiprocentní podíl firmě prodala za 4,5 milionu korun. Nasavrky letos očekávají z poplatků za uložení odpadů kolem 12 milionů korun.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SV

Slavomil Vinkler

29.2.2024 12:11
Měli by to všechno místo skládkování spalovat. A měli by teplo a jen cca 1/20 objemu.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist