https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/urady-na-spanelskem-tenerife-varuji-pred-obrimi-plzi-mohou-prenaset-meningitidu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Úřady na španělském Tenerife varují před obřími plži, mohou přenášet meningitidu

22.7.2023 19:53 (ČTK)
Oblovka žravá (Lissachatina fulica) má kuželovitou ulitu s hnědými a nažloutlými žilkami, z níž se v Africe vyrábějí šperky. Patří ale mezi invazní druhy.
Oblovka žravá (Lissachatina fulica) má kuželovitou ulitu s hnědými a nažloutlými žilkami, z níž se v Africe vyrábějí šperky. Patří ale mezi invazní druhy.
Úřady na Tenerife vydaly varování před obřími plži, kteří se objevili na tomto španělském ostrově a mohou přenášet meningitidu. Jde o oblovku žravou, zvanou též achatina žravá, která může měřit až 30 centimetrů. Nebezpečí představuje tento plž původem z Afriky také pro zemědělskou úrodu a místní ekosystém. Informoval o tom španělský server 20minutos.
 

Úřady na největším z Kanárských ostrovů vyzvaly, aby se lidé obřích plžů nedotýkali. A už vůbec by je neměli konzumovat. K nákaze meningitidou, čili zánětem mozkových blan, stačí se plže dotknout a pak si sáhnout na ústa. Nebezpečná může být i konzumace syrové či nedostatečně tepelně upravené zeleniny kontaminované sekretem oblovky. Lidé by měli v případě, že na obřího plže narazí, upozornit místní úřady.

Oblovka žravá (Lissachatina fulica) má kuželovitou ulitu s hnědými a nažloutlými žilkami, z níž se v Africe vyrábějí šperky. Patří ale mezi invazní druhy a v přírodě, kde nemá přirozené nepřátele, může způsobit pohromu zemědělcům. Dokáže se adaptovat i na suché a chladnější podnebí, zimu přečká zahrabaná v půdě. V některých zemích se stala oblíbeným domácím mazlíčkem v teráriích.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist