https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ustecky-kraj-ukaze-zastupcum-evropske-komise-jak-chce-promenit-uhelny-region
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ústecký kraj ukáže zástupcům Evropské komise, jak chce proměnit uhelný region

14.5.2019 12:09 | ÚSTÍ N.L. (ČTK)
Jezero Most o rozloze 309 hektarů je napuštěné, otevřeno pro veřejnost bude v příštím roce. / Ilustrační foto
Jezero Most o rozloze 309 hektarů je napuštěné, otevřeno pro veřejnost bude v příštím roce. / Ilustrační foto
Zástupcům Evropské komise (EK), kteří navštíví 16. května Ústecký kraj, chce krajská samospráva ukázat, na jaké projekty by ráda získala evropské peníze. Návštěvu proto vezme k jezeru Most, jež vzniklo po těžbě uhlí, nebo do lomu ČSA. Uhelný region by se mohl přeměnit v krajinu navzájem propojených jezer, která by sloužila jako zásobárna vody pro celou republiku. Novinářům v pátek program návštěvy představil náměstek hejtmana Martin Klika (ČSSD).
 

Dvanáct zástupců Evropské komise přijede do ČR už 15. května, kdy se setkají s reprezentanty Karlovarského kraje. Návštěva severu Čech začne o den později v hnědouhelné elektrárně Prunéřov. Do lomu ČSA, kde se uhlí přestane dolovat v roce 2024, se poté podívají úředníci z EK z vyhlídky. "Bavíme se, co dál po ukončení těžby. Představíme záměry vybudování soustavy jezer v celé Podkrušnohorské pánvi," uvedl Klika.

U jezera Most bude třetí zastávka delegace. Jezero o rozloze 309 hektarů je napuštěné, otevřeno pro veřejnost bude v příštím roce. Jezero Milada u Ústí nad Labem, které také vzniklo zatopením lomu, má rozlohu 252 hektarů a lidé se v něm už mohou koupat. "Projekty na práce na jezerech jsou schváleny, rádi bychom, aby je EU finančně podpořila," uvedl Klika. Plán Palivového kombinátu, který jezera spravuje, počítá s napuštěním i dalších ploch uvolněných po těžbě, tedy lomů ČSA, Nástup u Tušimic či Vršany u Mostu.

V Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem uvidí zástupci EK to, co se s pomocí peněz z EU udělalo. Návštěva kraje skončí v Litoměřicích, kde budou představeny projekty výzkumného centra geotermální energie a testování autonomních vozidel v reálném provozu. "Očekávám, že prostředky pro ty strukturálně postižené kraje (Ústecký, Karlovarský, Moravskoslezský) přijdou. Musíme do budoucna řešit celou pánevní oblast, a na to potřebujeme peníze," uvedl hejtmanův náměstek.

O peníze z Evropské unie na regiony postižené těžbou uhlí se ucházejí také Slovensko, Polsko, Německo a Španělsko. Podle Kliky se předběžně mluvilo o částce devět miliard euro (asi 232 miliard korun), která by mohla na projekty v uhelných regionech být použita. "Ta částka ale zatím v rozpočtu nikde není," řekl Klika. "Bude to zřejmě otázka až nového programovacího období na léta 2021 2025," dodal.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat  twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist