https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/utoku-psu-na-srny-pribyva-hlasi-zachranne-stanice-2
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Útoků psů na srny přibývá, hlásí záchranné stanice

12.2.2016 10:09 | PRAHA (Ekolist.cz)
Plzeňská záchranná stanice vyjížděla k srně stržené přímo před zraky dětí.
Plzeňská záchranná stanice vyjížděla k srně stržené přímo před zraky dětí.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | DESOP - Záchranná stanice živočichů Plzeň
Záchranné stanice po celé republice hlásí nárůst počtu srnčí zvěře stržené psy. K dalším případům vyjížděli i myslivci. Pro srny bývá takové setkání se psy osudné. Zima je pro volně žijící zvířata náročným obdobím. Sil jim ubývá a mnohdy se zvířata dostávají blízko k lidským sídlům i v tak mírné zimě, jako je letos.
 

"Na volno puštění psi zvíře uštvou, smrtelně zraní či přímo zabijí. Pejskařům je to mnohdy fuk a berou to tak, že pro psy je lovecká vášeň přeci přirozenost," říká Zdeňka Nezmeškalová z Českého svaz ochránců přírody, který provozuje síť záchranných stanic.

V lednu vyjížděly záchranné stanice národní sítě ke třem případům s obdobným scénářem. Ošetřovatelé vlašimské Záchranné stanice pro zvířata zasahovali u dvou případů napadení srnčí zvěře volně pobíhajícími psy. „Srnec u obce Pětihosty byl pokousaný, druhý u Suchdola na Kutnohorsku silně vystresovaný. Oba byli v péči stanice a oba bohužel uhynuli,“ hodnotí smutné skóre vedoucí stanice Jaroslava Syslová.

V loňském roce záchranné stanic evidovaly dvě desítky případů napadení srnčí zvěře, z nichž většina skončila smrtí zvířete.
V loňském roce záchranné stanic evidovaly dvě desítky případů napadení srnčí zvěře, z nichž většina skončila smrtí zvířete.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | DESOP - Záchranná stanice živočichů Plzeň

Plzeňská záchranná stanice vyjížděla k srně stržené přímo před zraky dětí. Šéf stanice Karel Makoň k případu uvedl: „Mezi děti sáňkující na kopečku pod bytovkami skočila vyděšená dospělá srna, kterou podle svědků na místě hnal rozzuřený staford s obojkem. Dole v křoví přímo před zraky dětí se dezorientovaná srna na vteřinu zastavila, což se jí stálo život. Pes ji doběhl a pohotově strhl k zemi. Když zůstalo zvíře s rozdrcenou lebkou nehybně ležet a sníh kolem se barvil do ruda od krve z hlavy, slabin a krku, pes se sebral a odběhl zpět do sídliště.“

Psí „radovánky“ pokračují i v únoru, strženého srnečka hlásí záchranná stanice v Rajhradě na Moravě. “Jeho zdravotní stav byl natolik vážný, že nebyla jiná možnost než ho zbavit utrpení a ukončit mu život,“ říká šéf stanice Jaroslav Sedláček.

V loňském roce záchranné stanic evidovaly dvě desítky případů napadení srnčí zvěře, z nichž většina skončila smrtí zvířete. Případů, kdy trápení zvěře ukončili myslivci, bylo jistě daleko víc. O počtu případů, kdy ke strženému zvířeti v bolestech nebyl nikdo povolán, se můžeme jen dohadovat, říká Zdeňka Nezmeškalová.

Vinu však nelze svalovat na psy samotné. Zodpovědnost leží na majitelích psů, kteří své psy neuhlídají, či je nemají řádně vycvičené a poslušné. "Neovladatelný pes patří na vodítko či do oploceného výběhu," dodává Nezmeškalová.

Líbí se Vám článek? Přispějete na další?

       

reklama

red
tisknout poslat  twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

radim buffalo tobias

radim buffalo tobias

13.2.2016 11:14
buď to je opravdu tím, že někteří pejskaři na vycházkách při venčení svých psu na ně serou a nechají je dělat co chcou a nebo taky tím,že je zvěř na mnohých místech přemnožená a vyskytuje se na místech kde před tím nebyla.
Odpovědět
MD

Míša Dvořáková

16.2.2016 12:46
Když ono je to taky tím, že myslivci dělají mezi vesnicemi krmelce, aby to neměli daleko jako je tomu u nás.
Odpovědět
KL

Katka Linke

17.2.2016 11:22
A hlavním problémem je neukázněnost majitelů psa. Pokud jej pouštíte v lese a v polích na volno, porušujete zákon.
U nás myslivci takové volné psy dokonce střílejí, protože je to škodná, co plaší zvěř. Volně běžící pes = zatoulaný pes, který může být při setkání s lidmi i nebezpečný. Takže prevence je na místě.
Odpovědět
KP

Karel Padevet

17.2.2016 23:15 Reaguje na Katka Linke
souhlas... ale toho řevu i od ochránců když myslivec toulajícího se psa střelí...
Odpovědět
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist