V Amazonii a mokřadech Pantanal opět vzrostl počet požárů
Ještě horší je letos situace v oblasti Pantanal, největším mokřadu světa, který je domovem tisíce druhů rostlin a zvířat, včetně řady vzácných. Letos v této oblasti, která leží na jihozápadě Brazílie a zasahuje i do Bolívie a Paraguaye, zaznamenali nejvyšší počet lesních požárů za dobu vedení těchto statistik, což je od roku 1998. Oproti loňsku se tam za deset měsíců počet požárů více než zdvojnásobil na 21.115.
Mokřady Pantanal jsou vzácným ekosystémem, který leží na území kolem 160 000 kilometrů čtverečních. Jeho malá část, zhruba procento rozlohy - národní park Pantanal Matogrossense -, je od roku 2000 zapsána na seznamu přírodního světového dědictví UNESCO. V oblasti žije mnoho druhů zvířat, včetně jaguára, ocelota, jelence bahenního, mravenečníka velkého, vydry obrovské, čápa jabiru či kajmana žakaré (též yacaré). A kromě stromů a rostlin tam i zvířata trpí i umírají v důsledku lesních požárů.
Počty požárů v brazilské Amazonii byly minulý měsíc více než dvojnásobné proti loňskému říjnu, proti předchozímu měsíci jich ale bylo méně, protože se blíží sezona dešťů.
Nárůstu požárů v Amazonii nezabránila ani armáda, kterou tam brazilský prezident letos poslal, aby mimo jiné dohlížela na dodržování zákazu rozdělávání ohňů. Podle agentury EFE je příčinou 95 procent lesních požárů lidská činnost, většinou nelegální, jejímž cílem je rozšířit půdu pro zemědělství, těžbu nerostů či dřeva. K šíření požárů podle ekologů přispívají klimatické změny.
Kvůli odlesňování Amazonie se v posledních dvou letech stal terčem kritiky, a to i mezinárodní, brazilský prezident Jair Bolsonaro. Ten podle mnohých upřednostňuje ekonomické zájmy před ekologickými. Ostře ho kritizoval francouzský prezident Emmanuel Macron, jehož pak Bolsonaro obvinil z vměšování do záležitostí Brazílie a z koloniálního smýšlení.
Amazonský deštný prales leží ze 60 procent na území Brazílie a hraje významnou roli v pohlcování skleníkových plynů, jež přispívají ke změnám klimatu.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (6)
Miroslav Vinkler
2.11.2020 16:43Ale to by se muselo chtít.
Slovan
2.11.2020 17:20 Reaguje na Miroslav VinklerMiroslav Vinkler
2.11.2020 17:58 Reaguje na SlovanPrezident Trump podpořil iniciativu Jeden bilión stromu podepsáním výkonného nařízení „Zřízení mezirezortní rady One Trillion Trees“.
Toto výkonné nařízení je dalším krokem, které prezident Trump přijal za účelem posílení úsilí o ochranu přírody a zlepšení životního prostředí v USA. Za pouhé tři roky vydal prezident Trump dva monumentální právní předpisy pro veřejné pozemky: zákon o ochraně, řízení a rekreaci John D. Dingell, Jr. a zákon o velkém americkém venkově. Druhý zákon je nejvýznamnější investicí do národních parků v USA od doby prezidenta Theodora Roosevelta.
Pod vedením prezidenta Trumpa je kvalita ovzduší vůbec nejčistší v zaznamenané historii USA.
EU je vedle Trumpa spolek neschopných břídilů.
Během prvních tří let Trumpovy administrativy vysadilo samotné ministerstvo vnitra více než 58 milionů stromů a je na cestě k vysazení dalších 22 milionů stromů do konce roku 2020.
zdroj :
https://www.whitehouse.gov/articles/president-trump-signs-one-trillion-trees-executive-order-promoting-conservation-regeneration-nations-forests/#:~:text=The%20goal%20of%20the%20One,One%20Trillion%20Trees%20Interagency%20Council.%E2%80%9D
Slovan
2.11.2020 18:54 Reaguje na Miroslav VinklerRobert Jirman
2.11.2020 22:02Slovan
3.11.2020 00:25 Reaguje na Robert JirmanČekám na odpověď pana Vinklera i z toho důvodu, jak se zde chvástá iniciativou One Trillion Trees a jaksi zapomíná, že Trump se celé funkční období snaží rozšířit těžbu nejenom na Aljašce, ale i třeba na severozápadě (zejména státy Washington a Oregon). Naštěstí mu to blokovaly soudy. Trump nemůže na národní parky kvůli kongresu, tak útočí na zbytek. Proto letos nesmí vyhrát!