https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-andskem-jezere-titicaca-i-kvuli-zmenam-klimatu-ubyvaji-ryby-i-voda
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V andském jezeře Titicaca i kvůli změnám klimatu ubývají ryby i voda

18.11.2021 02:12 | LIMA (ČTK)
Za několik posledních desetiletí v jezeře vyhynulo téměř 90 procent tamních druhů ryb. Situace je tak vážná, že peruánsko-bolivijská vládní organizace (ALT) tu zvažuje na dva roky zcela zakázat rybolov.
Za několik posledních desetiletí v jezeře vyhynulo téměř 90 procent tamních druhů ryb. Situace je tak vážná, že peruánsko-bolivijská vládní organizace (ALT) tu zvažuje na dva roky zcela zakázat rybolov.
Foto | Punki :) / Flickr
V jezeře Titicaca, které leží vysoko v Andách mezi Peru a Bolívií, ubývají ryby i voda. Za několik posledních desetiletí tam vyhynulo téměř 90 procent tamních druhů ryb. Situace je tak vážná, že peruánsko-bolivijská vládní organizace (ALT) spravující toto nejvýše položené splavné jezero světa zvažuje na dva roky zcela zakázat tamní rybolov, který spolu s klimatickými změnami ohrožuje ekosystém jezera. Informoval o tom deník El País.
 

"Například tento týden tu nespadla ani kapka vody, ačkoliv jsme v období dešťů," uvedla Orieta Floresová z jednoho z projektů ALT, který se snaží mimo jiné umělým oplodňování rybek zachránit tamní ohrožené druhy. Od roku 1993 v rámci tohoto programu v laboratoři takto oplodnili na 250 000 ryb.

Zachránit se snaží například ohroženého orestiase žlutého, pojmenovaného podle Orestése, postavy z řecké mytologie. V posledních šesti dekádách podle Floresové vyhynulo nejméně 20 druhů orestiasů, dalších šest druhů je v ohrožení.

Rybolov na jezeře Titicaca, které leží v nadmořské výšce asi 3800 metrů, je zdrojem obživy mnoha tamních obyvatel už několik tisíciletí. V jezeře, jehož rozloha činí asi 8370 kilometrů čtverečních, lovili Urové, kteří žijí na rákosových ostrůvcích plovoucích po jezeře, či Ajmarové.

Rybařily tam zejména ženy, které se kromě toho věnují i tradičním řemeslům, například tkaní barevných textilií.

Kromě rybolovu jsou obyvatelé u jezera Titicaca živi také z příjmů od turistů. Kromě plovoucích ostrovů kmene Urů a dalších místních jedinečností mohou turisté například zajít v peruánském městě Puno na břehu jezera do malého muzea, které vede Diógenes Choquehuanca a v němž jsou k vidění i některé z tamních ohrožených ryb, napsal deník El País.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (7)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

O

Ondřej Dočkal

18.11.2021 10:35
Proč se v celém článku o mizejících rybách nehovoří o invazních druzích vysazených tam již před ca 100 lety, ani o znečištění z celého povodí, které na to jezero dopadá?

https://www.smithsonianmag.com/science-nature/what-are-north-american-trout-doing-lake-titicaca-180957472/
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

18.11.2021 11:55 Reaguje na Ondřej Dočkal
V článku se nemluví o více věcech. Vysazování nepůvodních ryb a jejich tlak na domácí druhy je problém. Dalším problémem bude třeba vzrůstající výše rybolovu. I velké jezero se dá časem vylovit.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.11.2021 13:31 Reaguje na Jarek Schindler
Ale mizející voda bude asi hlavně díky méně dešťů.
Odpovědět
LB

Lukas B.

18.11.2021 14:14 Reaguje na Pavel Hanzl
může být. nebo nemusí, důvodem může být třeba také omezení přítoků, kdy je voda řek využívána k zavlažování, výpar z volné hladiny přehrady nad jezerem atakdále. (zde konkrétní situaci neznám a v článku jsem informaci, zda klesá voda, kromě nadpisu neobjevil)
Odpovědět
ss

smějící se bestie

18.11.2021 16:21 Reaguje na Jarek Schindler
A do toho všeho tůristi !
Odpovědět
O

Ondřej Dočkal

18.11.2021 16:24 Reaguje na Jarek Schindler
To jistě ano, ale o rybolovu píší. O těch nepůvodních pstruzích píši já proto, že prvním Orestiasem, který zmizel, je O. cuvieri, který se pokládá za nezvěstného/vyhubeného už od někdy začátku 60. let. Tedy ještě v čase, kdy o nějakém globálním oteplování nebylo ani vidu, ani slechu. Jeho zmizení, a ohrožení ostatních, je dáváno do souvisloti právě s těmi pstruhy již od těchto časů.
Odpovědět
O

Ondřej Dočkal

18.11.2021 16:27 Reaguje na Ondřej Dočkal
nějak mi zmizelo jméno.. od = Ondrej Dockal .. pro úplnost
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist