https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-bavorskem-lese-pribyva-turistu-kteri-i-pres-zakaz-nocuji-v-prirode
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Bavorském lese přibývá turistů, kteří i přes zákaz nocují v přírodě

29.7.2021 16:29 | VIMPERK (ČTK)
Mittagsplatzl v Národním parku Bavorský les (pohled z Velkého Javoru)
Mittagsplatzl v Národním parku Bavorský les (pohled z Velkého Javoru)
Foto | Hans-Dieter Teschner / Wikimedia Commons
V německém národním parku Bavorský les, který sousedí se Šumavou, se v poslední době zvýšil počet lidí, kteří nocují na zakázaných místech chráněného území. Podobný trend pozorují i zástupci Národního parku Šumava na české straně. Za nocování na zakázaných místech v přírodě hrozí pokuta ve výši několik tisíc korun, informoval mluvčí šumavského národního parku Jan Dvořák.
 

"Stále více návštěvníků u nás nocuje v chráněném území, přestože to je zakázáno. Skoro neuběhne dne, aniž by naši strážci někoho nechytili," uvedl ředitel parku Bavorský les,“ Franz Leibl. Dvořák dodal, že v některých případech jde i o české turisty.

Někteří návštěvníci navíc v přírodě rozdělávají oheň. "To je nejen zakázáno, ale je to i nezodpovědné kvůli riziku lesních požárů. My jsme chráněné území a ne zážitkové hřiště," uvedl Leibl. Dodal, že díky pravidlům, která mimo jiné v parcích zakazují přespávat ve volné přírodě, se v Bavorském lese začala opět objevovat vzácná zvířata jako rys, vydra, tetřev hlušec nebo puštík bělavý. "Když plaché zvíře vyděsíte jasným světlem nebo hlasitými zvuky, výrazně se tím zvýší jeho stresová zátěž a pro některá zvířata to může být až fatální. Lidé, kteří v národním parku zůstanou přes noc bez povolení, jednají nejen v rozporu s platnými pravidly národního parku, jejich chování ale hlavně ruší druhy, které tam žijí," řekl Leibl.

Dvořák dodal, že podobné případy řeší strážci v šumavském národním parku. Návštěvníci přitom mohou využít pro nocleh vyhrazená místa, jako jsou kempy nebo nouzová nocoviště.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (6)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PH

Pavel Hanzl

29.7.2021 20:49
Pokud je možno přespat v kempu nebo nouzovém bivaku, tak se toho lidé mají držet. Ale já se obávám, že takových míst bude na celé Šumavě naprosto minimum a pak lidé logicky spí venku. Což samo o sobě problém není. Pokud tam jde někdo za romantikou a zvuky nočního lesa, žádnou škodu nepůsobí. Ovšem pokud někdo si udělá oheň a hraje na kytaru, tak bych ho osolil fest.
Odpovědět

Jirka Černý

29.7.2021 20:55
Článek poměrně přesně vystihuje důvod proč mám averzi na vytváření nových NP, ChKO a vůbec. Nemusíte se bát nic se nezmění a jen se to vyhlásí tak bum a utrum, koukej chrápat kde tu nařídíme, tam utrácej prachy a pak po vyznačené stezce vypadni.
Odpovědět
JO

Jarka O.

29.7.2021 22:47 Reaguje na Jirka Černý
Vyhlášení CHKO stojí stát peníze, tak se zvažují pro a proti, jestli teď stejně kvalifikovane jako dřív, nekomentuju. Ve Žďárských Vrších nebyl čundr nikdy problém. Ale lidi, co neví, kde se rozdělává oheň, podle mě do volné přírody nepatří. A navíc v Německu v jejich NP, to jsou snad cvoci. Neznají německé hlídače, neznají pravidla v přírodě, hlavně že mají mobila a GPS.
Odpovědět
Sl

Slovan

29.7.2021 23:19 Reaguje na Jirka Černý
Ale u nás není bivakování zakázáno ani v NP! Vyjímkou je pouze České Švýcarsko. Natož pak v CHKO. Výjimkou jsou samozřejmě 1. zóny. Tohle že je nějaká "buzerace" jak naznačujete? On už je jaksi celosvětový standart, že se v NÁRODNÍM PARKU musí dodržovat určitá omezení v zájmu samotné oblasti. Lidé si neváží ani sami sebe navzájem, tak proč by si měli vážit přírody...

Odpovědět
Sl

Slovan

29.7.2021 23:21 Reaguje na Slovan
Standard*
Odpovědět

Jirka Černý

30.7.2021 06:54 Reaguje na Slovan
Ano ve světě je to asi standard a já žádné takové omezení např v Krušných horách nechci, vím že teď by to nenastalo ale za pár let se z ChKO udělá za velké slávy NP a pak se bude njaký jouda přesně jak v tom článku pohoršovat že Krušné hory nejsou zážitkové hřiště což v mém pojetí a pro mně jsou. V Českém Švýcarsku je dobré že je vlastně šíleně malé a tak není problém být každý večer za hranicemi. Buzerace jsem si za ty léta zas tak neužil protože nevyhledávám turistické místa ( proto nechci aby se z mých oblíbených staly).
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist