https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-brne-zacina-ekofilm-letos-s-podtitulem-adresa-zeme
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Brně začíná Ekofilm, letos s podtitulem Adresa: Země

20.10.2021 11:22 | BRNO (ČTK)
Zdroj | EKOFILM
V Brně dnes začíná v pořadí 47. ročník mezinárodního filmového festivalu o životním prostředí Ekofilm, letos s podtitulem Adresa: Země. Akci si zájemci budou moci po roce opět užít naživo, loňský ročník se kvůli vládním opatřením proti šíření koronaviru uskutečnil především v on-line podobě. Festival tak nabídne projekce 25 soutěžních filmů i další nesoutěžní, koncert, výstavy, besedy i rodinný den.
 

Festival oficiálně zahájí v 16:00 úvodní beseda Zelená architektura: místo pro život v 21. století, v 18:30 bude slavnostní zahájení na náměstí Svobody, kde se svým koncertem vystoupí kapela Brass Avenue. "Diváky zveme samozřejmě i na filmové projekce ve čtvrtek a v pátek 21. a 22. října, kdy zároveň probíhají i přednášky, diskuse či workshopy. Sobotu jsme pak věnovali oblíbenému Rodinnému dni a projekcím vítězných filmů v Univerzitním kině Scala," uvedl mluvčí akce Vratislav Vozník.

Projekce se uskuteční v Univerzitním kině Scala, promítat se bude také v sále společenského centra Úřadu městské části Brno-střed. Finálová pětadvacítka snímků letos vzešla z 207 přihlášených snímků. Mezi soutěžními snímky dominují Česká republika a Německo se sedmi filmy, se třemi kandidáty následují Spojené státy americké. Po jednom zástupci mají Finsko, Indie, Itálie, Keňa, Moldavsko, Rusko, Španělsko a Švédsko. V kinosálech se ale představí také tvůrci z Íránu, Austrálie, Slovinska nebo Norska.

Nejviditelnější křižovatkou festivalu se stane náměstí Svobody, kterému bude po dobu trvání festivalu dominovat Ekodóm, velký stan netradičního kopulovitého tvaru. Nabídne většinu doprovodných workshopů. V doprovodném programu se počítá s besedami s odborníky, s laureáty Ceny Josefa Vavrouška, filmovými tvůrci a dalšími hosty. Besedy se uskuteční především na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity.

Před Mahenovým divadlem na Malinovského náměstí je pak výstava s názvem Prvok. Týká se nesoutěžního filmu, který se představí na Ekofilmu, a to dokumentárního snímku Prvok – příběh vzniku prvního 3D tištěného domu. Na výstavě se zájemci dozvědí více o 3D tisku a jeho využití ve stavebnictví. Součástí výstavy jsou i exponáty vyrobené metodou 3D tisku nebo odlité z recyklovaného betonu.

Akce potrvá do soboty 23. října. Vstup na festival a jeho veškerý program je zdarma. Diváci se ale musejí zaregistrovat na webových stránkách festivalu www.ekofilm.cz a na jednotlivé pořady si zarezervovat vstupenku.

Loni získal hlavní cenu ruský snímek režisérů Dmitrije Špilenoka a Vladislava Grišina s názvem Losos nerka. Červená ryba. Zachycuje křehkou rovnováhu přírodních ekosystémů. Ocenění si odnesly i další čtyři snímky v různých kategoriích. Vítěze pořadatelé vyhlásili v říjnu v online přenosu.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist