https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-byvalem-vojenskem-prostoru-ralsko-se-v-prosinci-bude-zas-bourat
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V bývalém vojenském prostoru Ralsko se v prosinci bude zas bourat

10.12.2018 00:18 | RALSKO (ČTK)
V bývalém vojenském prostoru Ralsko na Českolipsku začínají v prosinci další demolice ruin, které tam zbyly po sovětské armádě. / Ilustrační foto
V bývalém vojenském prostoru Ralsko na Českolipsku začínají v prosinci další demolice ruin, které tam zbyly po sovětské armádě. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
V bývalém vojenském prostoru Ralsko na Českolipsku začínají v prosinci další demolice ruin, které tam zbyly po sovětské armádě. K zemi půjdou například ruiny bývalé kotelny, skladu uhlí nebo letního kina. Liberecký kraj si na to letos v rozpočtu vyčlenil 17 milionů korun, dalších šest milionů dostal od Vojenských lesů a statků ČR, řekla 1. prosince náměstkyně hejtmana Jitka Volfová (ANO). Bourat by se mělo pět objektů a demolice dalších pěti se připravuje na začátek příštího roku.
 

"Už 4. prosince by mělo dojít k předání staveniště a pak by se mělo začít bourat," uvedla Volfová. V demolicích chce podle ní kraj pokračovat i v dalších letech. "Máme dohodu s vojenskými lesy a také s hasiči a chceme, aby se to zbouralo co nejdříve," řekla. Kraj má podle Volfové šanci získat na demolice i peníze z programu ministerstva pro místní rozvoj. Dotaci lze ale žádat jen na bourání objektů, které sloužily k bydlení.

Prostor Ralsko o rozloze 250 kilometrů čtverečních využívala sovětská armáda do počátku 90. let. K vojenským účelům ale sloužil už zhruba od poloviny minulého století. Ralsko patří k lokalitám nejzatíženějším pobytem sovětských vojsk. Liberecký kraj převzal část prostoru od státu v roce 2007. Je tam ještě 175 objektů, některé stojí a jsou v havarijním stavu, jiné už se zřítily. Na jejich odstranění bude kraj podle odhadů potřebovat 100 milionů korun.

S demolicí nevyužívaných budov začal kraj už předloni, kdy šla k zemi ruina někdejšího kulturního domu sovětské armády. V závěru loňského roku začalo bourání dvou budov bývalého štábu i někdejší ubikace na protější straně silnice. Podle Jana Růžičky, ředitele Krajské správy silnic Libereckého kraje, která prostor spravuje, by měly demolice pokračovat dál podél komunikace, která vede od bývalého kulturního domu a kolem štábu. "Až k letišti bychom chtěli všechny objekty ve vlastnictví Libereckého kraje zdemolovat," řekl. Zatím je připravena demolice 15 objektů.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Leona Vacková
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist