https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-cesku-bylo-letos-otraveno-sest-vzacnych-lunaku-vice-nez-loni
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Česku bylo letos otráveno šest vzácných luňáků, více než loni

21.4.2020 00:31 (ČTK)
Otrávení luňáci se objevují napříč celou republikou. / Ilustrační foto
Otrávení luňáci se objevují napříč celou republikou. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Letos bylo otráveno už šest vzácných luňáků červených, loni ornitologové evidovali čtyři případy. V Česku bylo od začátku roku nalezeno 25 zastřelených či otrávených ptáků, nejvíce luňáků a káňat lesních. Traviči nejčastěji používají pesticid karbofuran, který je v Česku zakázán. Česká společnost ornitologická (ČSO) to uvedla ve včerejší tiskové zprávě.
 

"Otrávení luňáci se objevují napříč celou republikou. Na začátku března to byl jeden na Kolínsku, dále tři luňáci na Břeclavsku, jeden na Klatovsku a naposledy jeden na Jičínsku," popsala psovodka Klára Hlubocká, která spolupracuje s ornitology a v terénu vyhledává otrávené návnady a jejich oběti.

Hlubocká řekla, že na Jičínsku byl mrtvý luňák nalezen v neděli nedaleko obce Lužany. "Měl vysílačku, už od pátku jsme tušili, že je asi mrtvý, ale ornitologové se na místo dostali až v neděli," uvedla.

Hlubocká uvedla, že jen jeden z luňáků na Břeclavsku měl štěstí a přežil. Přiotráveného ptáka našla turistka, pak se ho podařilo dopravit do záchranné stanice v Rajhradu, kde mu ochranáři podali protijed. "Před vypuštěním do volné přírody dostal vysílačku, která slouží k monitoringu jeho pohybu a k odhalení případného nebezpečí," doplnila Hlubocká. Luňák červený je kriticky ohrožený dravec, podle odhadů v Česku hnízdí 150 párů.

Podle odborníků je jižní Morava dlouhodobě problematická, otravy karbofuranem tu evidují každý rok. "Letos jsme například na jedné lokalitě na Břeclavsku našli pět zabitých káňat lesních. Ale bohužel je to jenom kapka v moři všech případů, ke kterým naše terénní jednotka vyjíždí. Počet otrav v době koronavirové krize rozhodně neklesá," doplnila psovodka. Karbofuran funguje jako nervový jed, zvíře se po jeho požití udusí.

ČSO předává případy otrávených zvířat policii, která je vyšetřuje jako trestné činy. Zatímco loni to bylo za celý rok 24 případů, letos ornitologové ohlásili policistům 14 otrav.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

RJ

Robert Jirman

21.4.2020 08:31
moc bych si přál dostat tuhle špínu do rukou, to je fakt děs
Odpovědět
mr

21.4.2020 21:14
Když jsem ještě kdysi neuměl číst, tak jako velmi malé děcko jsem si velice často a s obrovkým zájmem "pročítával" tatínkovy dvě myslivecké knížky. Nejmilejší mi tehdy byla ta od Karla Hájka. A nyní si především zapamatujte a hlavně se zamyslete nad jejím názvem - "Krásy myslivosti". Na její "čtení" jsem fakt nepotřeboval znát vůbec abecedu, jelikož to byla jedna krásná a obrovská fotka s takovým nazelenalým nádechem za druhou a těch pár vět u nich mi pak občas už možná po 150-é nakonec přečetli rodiče či starší sestra. S příbývajícím věkem uznávám, že tam některé prezentované metody zacházení s divokými zvířaty mi pak už nepřišly tak idylické. Nebyly ani na svraštěné obočí, ale přímo volaly po pořádném bejkovci a velmi, velmi malém dvorečku ... Jak letěl čas, tak jsem měl možnost v praxi poznat ještě větší detaily těch "krás". Dokonce i ČT o "tisíci letech těchto "krás" myslivosti" natočila oslavný několikadílný pořad, aby neznalý divák nabyl dojmu, jak je to zájem bohulibý s jedinou starostí - o naši přírodu. A nakonec je česká myslivost, co by "vybroušený kulturní klenot", zapsána mezi mistrovská díla ústního a nehmotného dědictví lidstva UNESCO, protože zahrnuje řadu zvyků, rituálů a tradic. Tak tady v těch otrávených zvířatech máte v praxi ty 1000 let oslavované zvyky a tradice.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist