https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-chilske-zoologicke-zahrade-ockuji-zvirata-proti-koronaviru
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V chilské zoologické zahradě očkují zvířata proti koronaviru

4.1.2022 11:06 | SANTIAGO DE CHILE (ČTK)
Orangutan bornejský. Ilustrační foto
Orangutan bornejský. Ilustrační foto
V zoologické zahradě nedaleko chilského hlavního města Santiaga de Chile začali s očkováním zvířat proti covidu-19. Obě dávky dostala desítka zvířecích svěřenců, z nichž někteří patří k ohroženým druhům, uvedla agentura AFP. Jedná se o první organizované očkování zvířat v Latinské Americe.
 

Obě dávky vakcíny dostal šestadvacetiletý orangutan bornejský Sandai. Podle ředitele zoologické zahrady Ignacia Idalsoagy má tento exemplář "významný reprodukční potenciál", což vedení instituce přimělo k tomu, aby se zaměřilo na jeho ochranu před nákazou koronavirem. Očkování dostala i další zvířata z ohrožených druhů, například tříletý tygr indický Charly.

Vakcíny v zoologické zahradě podávají v rámci zkušebního provozu. "Naším záměrem je ochránit zvířata, jež jsou vůči koronaviru nejzranitelnější, a současně chceme zjistit, zda vakcíny vytvářejí imunitu a jak dlouho tato imunita trvá," uvedl šéf veterinárního oddělení zoologické zahrady Sebastián Celis. Vakcíny poskytl výrobce veterinárních přípravků Zoetis. Přípravek je určen pouze pro zvířata, byť se podobá vakcínám pro lidi.

V chilské zoologické zahradě se mezi zvířaty zatím žádná nákaza koronavirem nepotvrdila. Nakažená zvířata ale zaznamenala řada zoologických zahrad ve Spojených státech a loni na jaře se nákaza potvrdila i mezi gorilami, lvy a kočkami krátkouchými v pražské zoo. Některá americká zařízení také začala očkovat své zvířecí svěřence. Průběh nemoci je u zvířat většinou mírný. V listopadu ale zoologická zahrada v americkém státě Nebraska oznámila úmrtí tří nakažených levhartů sněžných.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist