https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-chko-cesky-les-letos-mimoradne-vykvetly-tisice-silne-ohrozenych-vsivcu-lesnich
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V CHKO Český les letos mimořádně vykvetly tisíce silně ohrožených všivců lesních

26.5.2023 15:47 (ČTK)
Tisíce růžových kvítků všivce v národní přírodní památce Na požárech.
Tisíce růžových kvítků všivce v národní přírodní památce Na požárech.
Foto | Markéta Kašparová / Agentura ochrany přírody a krajiny ČR - Regionální pracoviště Správa CHKO Český les
V nevídaném množství letos vykvetl v národní přírodní památce Na Požárech nedaleko Rozvadova na Tachovsku v chráněné krajinné oblasti (CHKO) Český les silně ohrožený rostlinný druh všivec lesní. Všivec potřebuje k životu vlhká otevřená stanoviště bez zastínění. Donedávna se v lokalitě vyskytovaly jen jednotlivé rostliny, letos tam ale vykvetly tisíce růžových květů drobných všivců, řekla ČTK botanička a vedoucí oddělení ochrany přírody a krajiny CHKO Český les Markéta Kašparová.
 

Všivec roste na loukách, které po poválečném zániku obce Jedlina přestali lidé obhospodařovat a které postupně zarůstaly. V předchozích letech tam ale ochránci přírody na velkých plochách vyřezali náletové dřeviny a vytvořili tak vhodné podmínky

"Od roku 2001 zdejší louky pravidelně kosíme, vyřezáváme náletové dřeviny, likvidujeme invazní rostliny a na některých místech narušujeme travní drn," řekla Kašparová. Přírodovědci se také domnívají, že všivcům velmi prospěla zejména pastva jaků, kterou zde od roku 2021 zajišťuje Český svaz ochránců přírody Libosváry. Sečení a údržbu luk financuje CHKO z Operačního programu Životní prostředí EU.

Všivec je dvouletá, vzácně i vytrvalá rostlina, která dorůstá výšky do 20 centimetrů, až polovinu délky může tvořit hroznovité květenství. Roste od nížin po horské polohy na krátkostébelných vlhkých loukách a pastvinách, často rašelinných, především na kyselých půdách. Kvete od května do června.

Téměř 80 hektarů národní přírodní památky Na Požárech tvoří pestrá mozaika rašelinných, slatinných a pcháčových luk, smilkových trávníků s roztroušenými porosty křovitých vrb a solitérních smrků. Žijí zde stovky druhů rostlin a živočichů. Řada z nich je vzácných a chráněných. "Ukazuje se, že péče o tuto národní přírodní památku má smysl. Rok od roku roste druhová rozmanitost a zvětšují se populace chráněných druhů rostlin a živočichů. Péče prospívá třeba orchideji prstnatci májovému, masožravé rosnatce okrouhlolisté nebo vrbě borůvkovité, která v České republice roste na pouhých čtyřech místech. Daří se zde také motýlu perleťovci severnímu, mravenci rašelinnému nebo i nově objevenému druhu lokality střevlíku Ménétriésovu," doplnila Kašparová.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SV

Slavomil Vinkler

26.5.2023 20:53
Pastva megafauny občas dělá divy.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

26.5.2023 22:01 Reaguje na Slavomil Vinkler
CML ovšem radí ovce aj. relikty minulosti zrušit (vyzabíjet, nejlépe pomocí vlčí smečky) a louky zalesnit.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

27.5.2023 05:44 Reaguje na Karel Zvářal
Já bych nebrojil proti vlkům, kdyby hustota obyvatel a plocha NP odpovídala aspoň Yellowstone a nejlépe Alaska. Navíc Američani začínají chápat důležitost megafauny pro přirozenou biodiverzitu přírody. U nás se doje k prozření tak za 50 let.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist