https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-chovu-pstruhu-v-lomnici-na-bruntalsku-byla-potvrzena-infekcni-nakaza
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V chovu pstruhů v Lomnici na Bruntálsku byla potvrzena infekční nákaza

18.1.2023 18:25 | LOMNICE (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
V chovu pstruhů duhových v hospodářství Tylov v Lomnici na Bruntálsku byla potvrzena nákaza virovou hemoragickou septikémii (VHS). Téměř třetina z šesti tun ryb od začátku ledna uhynula, zbylé budou tento týden utraceny a zlikvidovány v asanačním podniku. Ohnisko této nebezpečné nákazy lososovitých ryb bylo v Česku zaznamenáno po dvou letech, tehdy bylo kromě jiných i ve stejném hospodářství jako teď, sdělil mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček.
 

Když na farmě začaly ve větší míře hynout ryby, veterinární inspektoři vyslovili podezření na nákazu VHS. Farma přijala předběžná opatření proti šíření nákazy spočívající v uzávěře hospodářství a zákazu přesunů ryb. Vyšetření ve Státním veterinárním ústavu posléze nákazu potvrdilo.

"Na základě výsledku vyšetření byla vyhlášena mimořádná veterinární opatření. Ta kromě uzávěry hospodářství a zákazu přesunů ryb spočívají v utracení všech zbývajících ryb a jejich bezpečné likvidaci v asanačním podniku či zpracování klinicky zdravých ryb v zařízení schváleném pro tlumení nákaz a sanaci rybochovných nádrží, které musí následně šest týdnů ležet ladem," uvedl mluvčí SVS.

Na farmě dosud uhynulo 1,75 tuny pstruhů, v chovu jich zbývají ještě asi čtyři tuny, které budou tento týden utraceny. "Chovatel bude v souladu s legislativou moci požádat ministerstvo zemědělství o kompenzaci vzniklých nákladů a ztrát," uvedl Vorlíček.

VHS je vysoce infekční virové onemocnění lososovitých ryb a štik. V Česku ohrožuje hlavně pstruhy, štiky a lipany. "VHS postihuje všechny věkové kategorie, ale přednostně ryby ve věku jednoho roku při teplotě vody osm až deset stupňů Celsia. Onemocněni se často projeví při stresu (změny teploty vody, manipulace s rybami, vysoká hustota rybí obsádky, nevhodná kvalita vody)," uvedl Vorlíček. Onemocnění není přenosné na člověka.

Loni se v Česku nevyskytlo žádné ohnisko této nákazy, v roce 2021 byla ohniska dvě. Jedno z nich se nacházelo ve stejném hospodářství jako nyní, druhé bylo v Královéhradeckém kraji.

"Virus může přetrvávat u ryb ve volné přírodě v návaznosti na přilehlá ohniska nákazy v chovech pstruha. K přenosu viru může dojít také prostřednictvím vody, techniky a vybavení, které přišly do kontaktu s infikovanými rybami. Popisováno je i šíření viru rybožravým ptactvem," uvedl mluvčí SVS. Je podle něj nesmírně důležité dodržovat prevenci při obchodu s rybami či jejich přemísťování a důležitá je také desinfekce zařízení a pomůcek běžnými desinfekčními prostředky na bázi chlóru či jódu.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist