V děčínské zoo se narodila tři mláďata kapybary vodní
"Mláďata se mají čile k světu, matka se o ně vzorně stará a na jejich bezpečnost dohlížejí i ostatní členové stádečka. Naše zoo se věnuje chovu kapybar vodních už 29 let. Za tu dobu se zde narodily téměř tři desítky mláďat," řekl vrchní chovatel děčínské zoo Petr Haberland.
Kapybary se páří ve vodě, březost samic trvá pět až pět a půl měsíce. Většinou se rodí dvě až osm mláďat, jejichž hmotnost se pohybuje okolo 1,5 kilogramu. "Mláďata jsou po porodu dokonale vyvinutá a hned následující den už dokážou přijímat pevnou stravu. Matkou jsou ale i přesto ještě dva měsíce kojena," doplnil Haberland. Letos narozená mláďata jsou ve výběhu se dvěma odrostlými mláďaty z loňského roku. Skupina nyní čítá osm jedinců.
Kapybara vodní patří mezi zvířecí rekordmany, protože je největším žijícím hlodavcem na světě. Kromě toho, že umí výborně plavat, se dokáže i potápět. Pro pohyb ve vodě jí slouží plovací blány mezi prsty. Vodní prostředí vyhledávají kapybary nejen jako oblast s bohatým travním porostem, ale i z termoregulačních důvodů, neboť na souši se jejich mohutné tělo rychle přehřívá. Kapybara pocházejí z tropických krajů Jižní Ameriky východně od And. V dospělosti může mít až 80 kilogramů, délka těla se pohybuje v rozmezí od jednoho do 1,3 metru a kohoutková výška na hranici 50 centimetrů.
reklama