https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-etiopii-uhynulo-za-tyden-28-hrochu-pricina-neni-jasna
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Etiopii uhynulo za týden 28 hrochů, příčina není jasná

24.4.2019 00:30 | ADDIS ABEBA (ČTK)
Hroši se podle mezinárodního seznamu ohrožených druhů řadí mezi zranitelnou skupinu. Na celém světě jich ve volné přírodě žije 115.000 až 130.000. / Ilustrační foto
Hroši se podle mezinárodního seznamu ohrožených druhů řadí mezi zranitelnou skupinu. Na celém světě jich ve volné přírodě žije 115.000 až 130.000. / Ilustrační foto
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | quimuns / Pixabay
V národním parku Gibe Sheleko na západě Etiopie uhynulo za týden 28 hrochů. Zvířata pošla mezi 14. a 21. dubnem, příčina není podle ředitele parku zatím jasná. Uvedla to včera zpravodajská stanice CNN. Hrochy podle expertů ohrožují hlavně choroby, úbytek vhodného životního prostoru, odlesňování a znečišťování životního prostředí, stejně jako pytláci.
 

Právě pytláci prodávají hroší zuby, hlavně do Číny a do USA, kde slouží jako náhrada sloních klů. Používají se k výrobě šperků nebo dekorativních předmětů a také v tradiční medicíně.

Ačkoli je příčina úhynu zvířat zatím neznámá, média připomínají minulé epidemie bakteriálního onemocnění sněti slezinné, jinak zvané antrax. V roce 2017 tato nemoc zabila v Namibii přes 200 hrochů, podle CNN se v Africe mezi zvířaty objevuje pravidelně.

Hroši se podle mezinárodního seznamu ohrožených druhů řadí mezi zranitelnou skupinu. Na celém světě jich ve volné přírodě žije 115.000 až 130.000. Počet hrochů v divočině letos dál klesne, zambijská vláda totiž plánuje navzdory protestům ekologů odstřel zvířat v údolí řeky Luangwa.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Štemberk

25.4.2019 20:50
To je zřejmě důsledek problému s hrochy, že mimo národní parky jsou nelegálně vybíjeni a v národních parcích je někde jejich populace až příliš hustá, což podporuje šíření epidemií. Hroch je pro člověka velmi nebezpečné zvíře, protože si své teritorium hájí nejen proti příslušníkům vlastního druhu, ale proti všem větším živočichům včetně lidí. Má ze savců (krom člověka) na svědomí vůbec nejvíc zabitých lidí (daleko víc než třeba lev nebo tygr).
Odpovědět
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist