https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-gloucestershiru-se-otevrela-nejmodernejsi-vertikalni-farma-v-britanii
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Gloucestershiru se otevřela nejmodernější vertikální farma v Británii

24.2.2024 00:59 (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
V anglickém Gloucestershiru se otevřela dosud nejmodernější vertikální farma v Británii, napsal web stanice BBC. Salátové listy nebo bylinky v ní rostou třikrát rychleji než ve venkovních podmínkách.
 

"Je to přeměna zemědělství v technologicky pokročilou továrnu. Tohle je něco úplně jiného," řekl novinářům hlavní pěstitel Glyn Stephens, zatímco si prohlížel listy čerstvě sklizeného salátu.

Prostor působí spíše jako skladní hala než jako farma. Ve 27 stupních Celsia a v 75procentní vlhkosti vzduchu se pod zářivkami s nafialovělým světlem řadí stovky nízkých plochých záhonků, které nepotřebují půdu, v 15 řadách nad sebou dohromady v hale tvoří 14 500 čtverečních metrů živé plochy. Bazalce na farmě v Gloucestershire například trvá růst od semínka do sklizně 18 dní, tedy "asi třikrát méně než venku", řekl Stephens.

Navzdory vysoké spotřebě elektřiny z obnovitelných zdrojů, která napájí světla, vzduchotechniku a nespočet dalších systémů na úpravu ovzduší, provozovatelé trvají na tom, že jejich produkce je efektivnější a šetrnější vůči životnímu prostředí. Britské supermarkety prodávají zelené listy po celý rok, ale v zimních měsících je musejí dovážet z teplejších krajin.

"V porovnání s náklady a emisemi dovozu napříč Evropou, nebo dokonce letecké dopravy, šetříme uhlík," uvedl Stephens. Vertikální zemědělská produkce rovněž nepodléhá nepříznivým vlivům počasí či sucha.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

24.2.2024 07:46
Jo, fabrika na zeleninu.
Odpovědět
Anyr

Anyr

26.2.2024 12:19
Stupidita antropocentrických technokratů fakt nezná mezí.
Ne že se trochu pokorně vrátíme k zemi/Zemi, obnovíme kvalitu zemědělské půdy, přestaneme si dopřávat hyperspotřeby, zavedeme více odrůd a vynasnažíme se "uklidnit klima". To prostě za žádnou cenu. My to vyřešíme hezky lidsky, jako vždy - a dopadne to hezky blbě, jako vždy.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist