https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-h.brode-budou-lide-od-pristiho-roku-platit-za-odpad-podle-velikosti-popelnice
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Havlíčkově Brodě budou lidé od příštího roku platit za odpad podle velikosti popelnice

28.5.2024 19:54 | HAVLÍČKŮV BROD (ČTK)
Licence | Volné dílo (public domain)
Obyvatelé Havlíčkova Brodu budou od příštího roku platit poplatek za odpad podle velikosti popelnice u jejich domu. Zatím za odvážení odpadu platí dospělí lidé s trvalým pobytem ve městě paušální platbu, která je pro letošek 840 korun na hlavu. Změnou systému chce radnice podpořit třídění v domácnostech, řekla místostarostka Marie Rothbauerová (ODS). Nová platba bude podle města také spravedlivější, protože se bude týkat i lidí, kteří ve městě žijí, ale nemají tam trvalé bydliště.
 
Nové vyhlášky, jež se týkají odpadu, schválilo v dubnu zastupitelstvo. "Každá nemovitost, nikoliv obyvatel, bude povinná platit za odpad," řekla Rothbauerová. Uvedla, že záměrem je snížit množství směsného komunálního odpadu, který se nyní ukládá na skládku v Ronově u Přibyslavi. Podle místostarostky se platba za skládkování zvyšuje a od roku 2030 by se na skládky neměl tento odpad ukládat vůbec. Vozit by se měl například do spaloven.

V Havlíčkově Brodě trvale žije 22 900 lidí. Z poplatku za odpad dostává město ročně okolo 17 milionů korun, zatímco jeho celkové náklady na likvidaci odpadů jsou zhruba 40 milionů. S novým systémem platby se zřejmě vybraná částka nezvýší a možná i klesne, pokud hodně domácností vymění své popelnice za menší. "Ale když se to podaří a lidé budou více třídit, tak na tom nakonec vyděláme všichni, i ta příroda," uvedl místostarosta Libor Honzárek (TOP 09).

Třídění chce město podpořit i tím, že obyvatelům na požádání dává bezplatně nádoby na plasty a na papír, aby je mohli mít u svých domů.

Od příštího roku budou lidé v Havlíčkově Brodě platit za každý litr popelnice 65 haléřů, částka se bude násobit počtem svozů za rok, jichž je 26. Popelnice se vyvážejí jednou za dva týdny. Podle podkladů, které projednalo pondělní zastupitelstvo, například domácnost se dvěma dospělými a dvěma dětmi do 18 let v rodinném domě zaplatí letos za odpad celkem 2520 korun. Pokud budou mít příští rok popelnici s 240 litry, platba jim stoupne na 4056 Kč, naopak ušetří, když budou mít na odpad nádobu se 120 litry. Za rok pak zaplatí 2028 korun.

U bytových domů si obyvatelé budou platbu mezi sebou rozpočítávat. Za odpad budou platit také majitelé nemovitostí, které jsou prázdné a nebude u nich žádná popelnice, za rok to bude 468 korun. K podobnému systému stanovení poplatku se podle radnice už přiklonila řada měst v Česku.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist