https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-hongkongu-se-pousteji-do-trvale-udrzitelne-mody
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Hongkongu se pouštějí do trvale udržitelné módy

21.10.2018 00:14 (ČTK)
Jen Hongkong denně vyhodí 343 tun textilu na ohromné skládky. Greenpeace ve své zprávě za rok 2016 uváděl, že obyvatelé Hongkongu nosí jen výjimečně nebo vůbec ne šestinu oblečení, které si koupili. / Ilustrační foto
Jen Hongkong denně vyhodí 343 tun textilu na ohromné skládky. Greenpeace ve své zprávě za rok 2016 uváděl, že obyvatelé Hongkongu nosí jen výjimečně nebo vůbec ne šestinu oblečení, které si koupili. / Ilustrační foto
Hongkong je pověstný jako chrám konzumu, ale postupně se tu začíná šířit hnutí proti módě, která dlouho nevydrží. Rostou zde dílny, kde se přešívají staré oděvy, butiky, kde si lidé oděvy vzájemně vyměňují, a pořádají se tu přehlídky recyklovaného oblečení, píše agentura AFP.
 

Krejčí Jesse Lee, který nedávno představil své kreace na přehlídce zasvěcené trvale udržitelné módě, tvrdí, že se může nosit všechno, včetně polámaných deštníků.

Návrhář si uvědomil, že může využívat všech věcí, když jeho rodina vyhodila starou pohovku. Kůži z ní přešil na vestu a od té doby vyrábí oděvy ze záclon a povlečení. Látku ze starých deštníků přešívá na nepromokavé pláště.

Jesse se rovněž snaží vyrábět unisex oděvy, aby je mohla nosit celá rodina. "Když je nechcete nosit, můžete je někomu darovat, ať je to chlapec nebo dívka," vysvětluje.

Podle institutu McKinsey nakoupili spotřebitelé na světě v roce 2016 o 60 procent oblečení více než v roce 2010. Oděvy však nosili jen poloviční dobu a pak je vyhodili.

Jen Hongkong denně vyhodí 343 tun textilu na ohromné skládky. Greenpeace ve své zprávě za rok 2016 uváděl, že obyvatelé Hongkongu nosí jen výjimečně nebo vůbec ne šestinu oblečení, které si koupili.

Jesse Lee se stejně jako jiní snaží využít toho, jak si spotřebitelé začínají uvědomovat, jaké dopady na lidi a životní prostředí má takzvaná rychlá móda, zejména poté, co se v roce 2013 v Bangladéši zřítila budova s textilními dílnami.

Tragédie pobouřila celý svět a povzbudila spotřebitele, aby dávali přednost lokální módě před výrobky nadnárodních společností vyrábějících rychlou módu.

Situace se však obrací, soudí Christina Deanová, zakladatelka charitativní organizace Redress, která nedávno uspořádala přehlídku trvale udržitelné módy. Návrháři přišli s přešitými kimony, svatebními šaty a dokonce s výrobky z použitého silikonu a kaučuku.

Hongkongští krejčí Kay Wongová a Toby Crisp, kteří byli šokováni znečištěním vyvolaným velkými značkami a objemem vyhozených oděvů, založili "kliniku módy", aby pomohli lidem přešívat staré kusy oblečení.

"Rychlá móda přispívá k tomu, že lidé snadno vyhazují oděvy, protože jsou příliš levné. Jakmile se naučí trochu šít, mohou si opravit mnoho kousků, jako jsou košile nebo ponožky," říká Wongová.

Hongkongský ústav pro výzkum textilu a doplňků vyvinul vysoce vyspělou technologii, která umožňuje recyklaci látek. Nový závod, který se má otevřít tento měsíc, bude sterilizovat a přetvářet použitý textil v nová vlákna, Denně zpracuje tři tuny textilního odpadu. Recyklované vlákno bude mít stejnou kvalitu jako nové a bude se prodávat o 30 procent levněji, vysvětluje ředitel ústavu Edwin Keh.

Otevření tohoto závodu přichází v době, kdy Čína zavírá dveře před dovozem většiny pevného odpadu, včetně textilu. Území, které se v roce 1997 vrátilo pod správu Pekingu, je tedy pod tlakem, aby si svůj odpad zpracovávalo samo.

"Čína nechce dovážet odpad odjinud, ale je velmi ráda, když dováží vlákna a přízi, a to právě budeme dělat," říká Edwin Keh.

Doufá, že inspiruje další města. "Když jsme v tak přelidněném městě jako je Hongkong nalezli řešení, jak zpracovávat náš odpad, měla by toho být schopna i další města ve světě," dodává.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Setkání s přírodou

 


Pražská EVVOluce
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist