https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-horkych-dnech-je-vetsi-zajem-o-prohlidky-budejovicke-vodarenske-veze
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V horkých dnech je větší zájem o prohlídky budějovické Vodárenské věže

15.7.2023 00:16 | ČESKÉ BUDĚJOVICE (ČTK)
Vodárenská věž v Českých Budějovicích.
Vodárenská věž v Českých Budějovicích.
Foto | Lenka.zimmelova / Wikimeda Commons
Vodohospodářská firma Čevak zahájí v sobotu komentované prohlídky Vodárenské věže v Českých Budějovicích. Na červenec je už pětina míst obsazená. Velký zájem je o nejbližší možné termíny, což může souviset i s nynějšími tropickými teplotami, protože uvnitř 300 let staré technické památky je chládek, řekla mluvčí společnosti Čevak Lenka Zimmelová. Komentované prohlídky nabídne firma každý letní víkend až do 3. září. Loni věž navštívilo kolem 3000 lidí. Ve věži probíhá také výstava obrazů Daniela Bechera.
 

"Rezervační systém jsme spustili teprve před týdnem a už nyní je na červenec pětina míst obsazená. Necháváme ale v každé prohlídce pět míst pro volně příchozí. Nejvíc rezervací máme na nejbližší termíny. Jistě je na prvním místě příležitost prohlédnout si tuto technickou památku, v tropických teplotách je ale návštěva Vodárenské věže dobrou volbou. Uvnitř 300 let staré technické památky je totiž příjemný chládek. Nejen děti se navíc v parku pod věží mohou osvěžit vodní mlhou, kterou v pravidelných intervalech rozprašuje hravá vodní fontána," řekla mluvčí.

Na jednu prohlídku může nejvýš 20 lidí. Zájemce čekají ve věži dvě projekce, z nichž se dozví, jak to bylo v minulosti se zásobováním krajského města vodou. "Poté, co lidé vystoupají po 106 schodech, ocitnou se přímo pod obrovskou nádrží na vodu, která ne náhodou pojala stejné množství vody jako bazén Samsonovy kašny," uvedla Zimmelová.

Lidé navštíví také zemní vodojem, kde se promítá film o koloběhu vody. Prohlídky začínají vždy v 10:00, 13:00 a v 15:00. Firma doporučuje, aby si je zájemci předem zamluvili na webu. Společnost připravila pro návštěvníky také šifrovací hru Kachna na prameni, která je zavede od věže do historického centra Budějovic a zase zpět.

"Vodárenská věž hrála v historii důležitou roli při zásobování krajského města vodou. Právě odsud totiž před bezmála 300 lety začala téct voda do Samsonovy kašny na náměstí Přemysla Otakara II. Tehdy sloužila měšťanům především jako zdroj užitkové vody. Dominantu Českých Budějovic, kterou kašna je, ale doceňujeme i právě v těchto horkých dnech, kdy pomáhá zvlhčovat vzduch a v jejím okolí je o poznání příjemněji," řekla mluvčí.

Za letní sezonu zamíří do věže kolem 800 zájemců. Roční návštěvnost se pohybuje okolo 3000 lidí. "Nabízíme totiž možnost objednat si zdarma prohlídky i mimo vypsané termíny. Toho využívají školy, letní tábory, kluby turistů, skupiny přátel i rodinné výpravy. Dále pořádáme tematické akce, například čertovské prohlídky," uvedla mluvčí.

Vodárenská věž v Českých Budějovicích z roku 1724 zásobovala město užitkovou vodou. Její dnešní novogotická podoba pochází z roku 1882. Již osmým rokem tam Čevak pořádá komentované prohlídky. Součástí je naučná stezka o historii vodárenství.

Firma Čevak měla od října 2021 do září 2022 výnosy 2,63 miliardy Kč a zisk po zdanění 91,4 milionu Kč. Pitnou vodu dodává a odvádění odpadních vod zajišťuje pro víc než půl milionu obyvatel Jihočeského kraje a části krajů Plzeňský a Vysočina. Ve zmíněném hospodářském roce dodala 21,9 milionu metrů krychlových vody. Provozuje 4881 kilometrů dlouhou vodovodní síť, 145 úpraven vody i 369 vodojemů. Zaměstnává téměř 1000 lidí, jak vyplývá z výroční zprávy.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist