https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-italskych-benatkach-castecne-vyresili-zahadu-nahleho-zezelenani-velkeho-kanalu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V italských Benátkách částečně vyřešili záhadu náhlého zezelenání Velkého kanálu

30.5.2023 18:10 | Benátky (Itálie) (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Italské úřady částečně vyřešily záhadu v Benátkách, kde se o víkendu voda ve Velkém kanálu (Canal Grande) zbarvila do fluoreskující zelené. V podezření byli podle místních médií ekologičtí aktivisté. V pondělí úřady oznámily, že zbarvení způsobil netoxický fluorescein, který se používá pro testování systému odpadních vod.
 

Zelená voda v hlavní vodní cestě města na laguně vyvolala o víkendu obavy. Benátský prefekt svolal mimořádnou schůzku s policií, která měla incident vyšetřit.

Někteří místní se domnívali, že za incidentem tím stojí klimatičtí aktivisté, kteří se podobnými způsoby snaží získat mediální pozornost. Tento měsíc například členové skupiny Ultima Generazione (Poslední generace) zbarvili do černa vodu ve známé římské Fontáně di Trevi. Zodpovědnost za zbarvení kanálu v Benátkách ale tato skupina odmítla.

Italští hasiči ve spolupráci s agenturou na ochranu životního prostředí Arpa o víkendu odebrali z benátského kanálu vzorky a jejich rozbor posléze ukázal, že zbarvení nezpůsobila nebezpečná látka. "Ve vzorcích se neprokázala přítomnost žádných toxických prvků," uvedla Arpa v prohlášení. Podle ní šlo o fluorescein, který se používá například pro testování systému odpadních vod. Arpa nesdělila, kdo a proč látku do vody dal.

Někteří Benátčané v této souvislosti připomněli rok 1968, kdy argentinský umělec Nicolás García Uriburu vodu v centrálním kanále města rovněž obarvil dozelena, aby upozornil na znečištění vody.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist