https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-japonskem-jamaguci-byl-dopaden-jeden-z-agresivnich-makaku.od-zacatku-cervence-tu-zranili-49-lidi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V japonském Jamaguči byl dopaden jeden z agresivních makaků. Od začátku července tu zranili 49 lidí

30.7.2022 00:02 | TOKIO (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Makakové v japonském městě Jamaguči od začátku července zranili 49 lidí. V Japonsku žije velké množství těchto opic a někde je lidé považují za obtížné sousedy, protože ničí úrodu a hledají potravu v domech. Tak velké množství útoků na lidi za tak krátkou dobu je ale podle agentury AFP nezvyklé. V Jamaguči makakové útočí na děti i dospělé. Většinu poškrábali a pokousali. Úřady v japonském městě Jamaguči oznámily, že se jednoho z makaků podařilo polapit. Opice byla následně usmrcena, dodaly podle agentury AFP úřady.
 
Jeden z makaků, asi čtyřletý, půl metru vysoký samec, byl v úterý spatřen na hřišti místní střední školy. Lovec pověřený úřady zvíře zasáhl uspávací šipkou.

"Makak byl poté zabit, protože byl identifikován jako jeden z útočníků na lidi," řekl AFP místní představitel. Usmrcení jednoho zvířete ale nezaručuje, že problémy skončí, protože několik agresivních opic pořád pobíhá kolem, podotkla agentura.

"Město Jamaguči je obklopeno horami a setkání s opicemi tam není vzácnost. Tolik útoků v tak krátké době ale není obvyklé. Nejprve útočily na děti a na ženy, nedávno ale taky na staré lidi a dospělé muže," sdělil zaměstnanec městské správy.

Hned po prvním útoku 8. července město zřídilo hlídky, ale nepodařilo se odchytit jediného makaka. Není jasné, zda je za útoky jedna mimořádně agresivní skupina, nebo zda jde o chování rozšířené v celé opičí populaci.

Situaci v Jamaguči sleduje celé Japonsko a věnují se jí státní média, která přinášejí výpovědi obětí. "Slyšel jsem v přízemí pláč, tak jsem tam běžel a spatřil jsem opici sápající se po našem dítěti," sdělil v rozhovoru s listem Mainiči šimbun otec jedné jamagučské rodiny. Obyvatelé Jamaguči místním médiím řekli, že při vycházkách do města nosí s sebou deštníky či nůžky, aby se mohli proti útokům makaků bránit.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist